سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

پخش تولیدات جدید مراکز استانی صدا و سیما از شبکه مستند - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش تولیدات جدید مراکز استانی صدا و سیما از شبکه مستند

پخش تولیدات جدید مراکز استانی صدا و سیما از شبکه مستند

پخش تولیدات جدید مراکز استانی صدا و سیما از شبکه مستند

پنج مستند دیدار دوباره، بهار زیرآب های خلیج فارس، دگردیسی، تالاب شادگان و زافیران به ترتیب تولید صدا و سیمای مراکز سیستان و بلوچستان، خلیج فارس، آبادان و خراسان رضوی از شبکه مستند پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور مجلس و استان ها، مستند دیدار دوباره تولید صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان که به بخش مسابقه ملی هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت در قسمت مستندهای تاریخی راه یافته است در این مستند فرهاد ورهرام، مستندساز پیشکسوت عازم سفر می شود و با استفاده از گفتاری که از زبان خود بیان می کند، مصاحبه با برخی اهالی بومی، عکس ها و فیلم های آرشیوی، از دیروز و امروز استان سیستان و بلوچستان  را روایت می کند. این مستند شنبه ساعت 22، یکشنبه ساعت 8 و دوشنبه ساعت 1 بامداد از شبکه مستند روی آنتن می رود.

مستند «بهار زیر آبهای خلیج فارس» تولید صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در ساختار محض است که روایتی از اکوسیستم خلیج فارس در فصل بهار را به تصویر می کشد. از ویژگی های بارز این مستند فیلمبرداری زندگی دوگونه سخت پوست خلیج فارس است که تا این زمان توسط کسی به تصویر کشیده نشده است و از دیگر ویژگی های آن تصویربرداری زیر آب از دلفین های خلیج فارس و تخم ریزی ماهیان از زمان تخمگذاری تا لاروماهی شدن است که برای اولین بار اتفاق می افتد. این مستند یکشنبه ساعت 20:30 و دوشنبه ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه مستند پخش می شود.

همچنین مستند « دگردیسی» دیگر اثر صدا و سیمای خلیج فارس دوشنبه ۱۲مرداد ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه ازشبکه مستند سیما پخش می شود  و این مستند زندگی پروانه ها از مرحله لارو تا تبدیل به پروانه شدن را به تصویر کشیده است.  باز پخش مستند دگردیسی سه شنبه ۱۳ مرداد ساعت ۱۳:۳۰ و چهارشنبه ۱۴ مرداد ساعت ۷:۳۰ دقیقه خواهد بود.

 شایان ذکر است مستند دگردیسی تاکنون جواز حضور در جشنوار های مختلف ملی و بین المللی از جمله فیلم کوتاه هامبورگ ، جشنواره فیلم در کشور فنلاند ، فرانسه و آلمان را نیز کسب کرده است.

 

مستند تالاب شادگان از تولیدات صدا و سیمای مرکز آبادان نیز چهارشنبه 14 مرداد ساعت 21:30 و پنج ساعت 9:30 و 13:30 از شبکه مستند روی آنتن می رود.

مستند زافیران در 4 قسمت 30 دقیقه ای نیز از سه شنبه 13 مرداد تا جمعه 16 مرداد ساعت 20:30 هر شب از شبکه مستند پخش خواهد شد.