جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

پخش مستند های مراکز کرمان و لرستان از شبکه شما - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش مستند های مراکز کرمان و لرستان از شبکه شما

مستند های "طاق جاوید" و "کوچ در کوچ" تولید سیمای مراکز کرمان و لرستان امشب از شبکه شما پخش می شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، مستند طاق جاوید به تهیه کنندگی و کارگردانی شاهپور حسینی در صدا و سیمای مرکز کرمان تولید شده که چهارشنبه 29 مرداد ساعت 20:20 از شبکه شما روی آنتن می رود.

در این مستند معماری بعضی از سردرهای استان کرمان بررسی می شوند .تزئین که منبع اصلی و هدف ایرانی است تنها مایه ی لذت چشم یا تفریح ذهن نیست بلکه مفهومی بسیار عمیق دارد بحث شاهکارهای هنر ایران بدون ذکر هنر معماری ناقص است در حقیقت وجود و کمال بسیاری از هنرهای دیگر وابسته به هنر معماری است .

همچنین مستند زندگی در کوچ به کارگردانی حجت الله حافظی در صدا و سیمای مرکز لرستان تهیه و تولید شده که امشب ساعت 22:15 به مدت 40 دقیقه از شبکه "شما" پخش می شود.

كوچ حركتي است كه بر طبق جدول زماني مشخص بين دو محيط مشخص با طبيعت متفاوت انجام مي گيرد و بيشتر در تعيين زمان كوچ، تغييرات اوضاع طبيعي، بويژه تغييرات درجه حرارت، زمان بارش ها و كيفيت بارش هاي جوي و تغيير در رويش گياهان، نقش تعيين كننده اي دارد.

alt

همين عنصر طبيعي بودن كوچ عشاير بختياري باعث شده كه هر ساله فيلمسازان و مستندسازان مطرح و حرفه اي يا نيمه آماتور جهان رهسپار اين سرزمين بختياري شوند و به ثبت تصاوير ناب و قاب هاي رويايي خود بپردازند. این برنامه از خلال روایت یکی از عشایر منطقه موسوم به شیخ علی، تلاش کرده است تا گوشه هایی از زندگی ایلی در حال کوچ و اتراق را به تصویر بکشد.