سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

پخش مستند گزارشی "آبادی – روستای پامنار" از شبکه پنج سیما - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش مستند گزارشی "آبادی – روستای پامنار" از شبکه پنج سیما

پخش مستند گزارشی

 

مستند گزارشی "آبادی – روستای پامنار"  امروز یکشنبه ساعت 16:15 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

در این مستند گزارشی  که از تولید ات صدا و سیمای مرکز خوزستان است سعی شده به معرفی زیبایی ها و ظرفیت ها و بخش های مختلف روستا و همچنین فعالیت های متنوع اهالی روستای پامنار پرداخته شود .

روستای گردشگری پامنار در فاصله 45 کیلومتری شهرستان دزفول و پشت دریاچه سد دز واقع می باشد . وجه تسمیه و علت نامگذاری این روستا به دلیل قرار گرفتن در کوهپایه و مقابل سنگی مرتفع و عظیم که به شکل عمودی که بر روستا مشرف می باشد و به مناره تشبیه شده وبه این دلیل به پامنار معروف شده است . اهالی روستا از قوم بختیاری هستند و عمدتا از طریق دامداری و ماهیگیری در دریاچه سد دز که حاوی انواع ماهی های بومی منطقه می باشد امرار معاش می کنند . همچنین این روستا مرکز صنایع دستی موسوم به کپو بافی می باشد  و از برگ درخت نخل ساخته می شود که عمدتا بانوان روستا به این امر مشغول هستند .

در این برنامه جهت ارتقاء کیفی کار از تصاویر هوایی جهت نشان دادن بیشتر زیبایی های محیط  و همچنین تصاویر زیر آب در سکانس مربوط به ماهیگیری اهالی روستا استفاده شده است.

از جمله سکانس های جذاب برنامه معرفی قلعه تاریخی شاداب و غارهای دست کند قدیمی بالای قلعه که به زبان محلی کت گفته می شوند که تا چند دهه پیش اهالی روستا در آنها ساکن بودند و اکنون برای نگهداری دام هایشان از آنها استفاده می کنند.

عوامل برنامه : گزارشگر، راوی و نویسنده متن : علی برومند / تصویربرداران : سید باقر موسوی و عقیل نواصر/ تصاویر هوایی : مرتضی زهرتی / تدوینگر : مسلم نواصر / صدابردار: سید باقر موسوی  / تهیه کننده و کارگردان : عقیل نواصر.