سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

پخش ویژه برنامه های ماه محرم از دوربین و صدای شبکه خاوران - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش ویژه برنامه های ماه محرم از دوربین و صدای شبکه خاوران

پخش ویژه برنامه های ماه محرم از دوربین و صدای شبکه خاوران

 

سیمای مرکز خراسان جنوبی با دو ویژه برنامه ایام محرم را میهمان خانه های عزاداران حسینی استان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکزخراسان جنوبی، "سوگ  خورشید"  ویژه برنامه ۱۵ قسمتی است که از شروع ماه محرم به مدت ۱۵ شب از شبکه خاوران ساعت 21:00به صورت زنده ، پخش  می شود .

 این ویژه برنامه به تهیه کنندگی سید بهزاد امیرآبادی زاده و اجرای علیرضا کوچی  با ساختار سبک زندگی ، به بررسی فلسفه قیام عاشورا و معرفی شخصیت های بارز این  قیام بزرگ و امر به معروف و نهی از منکر می پردازد و شامل  بخشهای کاروان نی نوا ،نوحه خوانی، عکس های ارسالی، نگاه عشق می باشد.

سید علی اصغر طهماسبی ، کارگردان تلویزیونی و سید بهزاد امیرابادی زاده ، کارگردان هنری ویژه برنامه  "سوگ  خورشید"  هستند.

"بصیرت عاشورایی"نیز ویژه برنامه دهه اول محرم است که به منظور «تبیین فلسفه و اهداف قیام امام حسین (ع) و پیام های آن به مردم و تاثیر گذاری بر رفتار اجتماعی آنان» با تهیه کنندگی و کارگردانی « امید واحدی فر» تدارک دیده شده است.

در این ویژه برنامه مراسم سوگواری حضرت اباعبداالله الحسین (ع) در شهرستـان های مختلف استان خراسان جنوبی به تصویر کشیده می شود تا نمونه ای از یک الگوی صحیح عزاداری ارائه گردد .

"بصیرت عاشورایی"  هر شب به یکی از شهرستان ها اختصاص خواهد داشت که در آن گزیده ای از «مراسم سخنرانی، سینه زنی و عزاداری شهرستان» مربوطه پخش خواهد شد.

گفتگو با پیرغلامان یا خادمان حسینی در شهرستان ، عکس های ارسالی مردم آداب و رسوم، نذورات ویژه، حال و هوای شهرستان در ایام محرم، آیتم کارشناسی امر به معروف و نهی از منکر با حضور حجت لاسلام داودی دیگر بخش های این ویژه برنامه است.

مدت زمان هر برنامه ۶۰ دقیقه است و به تعداد ۱۳ قسمت تولید و پخش خواهد شد. پخش ویژه برنامه "بصیرت عاشورایی" از شب اول محرم آغاز و تا شب سیزدهم محرم ادامه خواهد داشت.  

زمان پخش برنامه ساعت ۲۱:۰۰ و تکرار آن ساعت ۱۴:۰۰ روز بعد خواهد بود.

همچنین برنامه عصرگاهی رادیو خراسان جنوبی با عنوان «با کاروان عشق » در دهه اول محرم هر روز به مدت 80 دقیقه به صورت زنده با تهیه کنندگی فرشته بهمن زاده و اکرم صادقی پخش می­شود.

 این برنامه دارای بخش­های متنوعی از قبیل نمایش، گزارش، نوحه خوانی پیرغلامان حسینی، معرفی کتاب، داستانک، کارشناسی، تلفن و پیامک و ...است.

مسعود حسنی، الهام خزائلی، سمیه تربتیان گویندگان «با کاروان عشق » خواهند بود.     

برنامه «حماسه حسینی» نیز از رادیو خاوران ، صبح روزهای تاسوعا و عاشورا به مدت 120 دقیقه به صورت زنده پخش می­شودکه دارای بخش­های متنوعی از قبیل: گفتار گویندگان، کارشناسی، گزارش از شهر بیرجند و شهرستانهای استان، شعرخوانی، بسته صوتی، نوحه خوانی و مرثیه سرایی، تلفن­ها و پیامک­ها و ...می باشد.

برنامه شبانه «رادیو شب» هم بصورت زنده به طور ویژه در این ایام به موضوع محرم می­پردازد و هر شب از حضور اساتید دانشگاه، شاعران، نویسندگان و هنرمندان در زمینه فرهنگ محرم و عاشورا و مداحان و پیرغلامان حسینی در برنامه استفاده می­شود .

برنامه رادیویی «سراج» بصورت میزگرد رادیویی با حضور کارشناسان مذهبی و دانشجویان و به طور پرسش و پاسخ در یکی از مراکز دانشگاهی تولید می­شود.

 محور این برنامه «فرهنگ عاشورا» و چگونگی پیروی جوانان از سیره امام حسین (ع) است.