جهش تولید | چهارشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۹

پخش 160 ویژه برنامه درتاسوعا و عاشورای حسینی از شبکه های تلویزیونی استانی صداوسیما - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش 160 ویژه برنامه درتاسوعا و عاشورای حسینی از شبکه های تلویزیونی استانی صداوسیما

پخش 160 ویژه برنامه درتاسوعا و عاشورای حسینی از شبکه های تلویزیونی استانی صداوسیما


سیمای مراکز استان‌ها در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی بیش از 160 ویژه برنامه سوگواری را از شهرها و مناطق مختلف کشور روی آنتن می‌برند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، سیمای مراکز استانی رسانه ملی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، تدارک گسترده‌ای برای پوشش مراسم سوگواری در شهرها و مناطق مختلف کشور دیده‌اند و بر این اساس صدها ساعت برنامه زنده تلویزیونی طی این دو روز روی آنتن مراکز می‌شود.
همزمان با تاسوعای حسینی یعنی شنبه هشتم شهریورماه، 33 مرکز استانی برنامه‌های مختلفی را از استودیو یا مراکز اصلی برپایی مراسم سوگواری در هر استان به صورت زنده پخش می‌کنند که تعداد آنها به 87 برنامه می‌رسد.
این برنامه‌ها با عناوینی همچون مصباح، نینوا، آیین عشق‌ورزی، شین عباس و شین حسین(ع)، مرثیه آفتاب، با نوای کاروان، در سوگ خورشید، کاروان حسینی، ما ملت امام حسینیم، مسیر عاشقی، روز سقا، خیمه‌ای برپاست، مصباح الهدایة، حماسه حسینی، سوگواره، میدان عشق، در مسیر نور و بفرمایید روضه از مراکز مختلف پخش می‌شود.
در این بین مرکز خوزستان با 9 مورد، بیشترین ویژه برنامه روز تاسوعای حسینی را خواهد داشت همچنین مراکز گلستان، مازندران و یزد هم هر یک با 6 برنامه این روز را گرامی می‌دارند.
در این مرکز مرکز خراسان رضوی در روز تاسوعا و شب عاشورا برنامه‌هایی را از حر مطهر امام رضا(ع) روی آنتن می‌برد، پنج برنامه صدا و سیمای مرکز فارس هم از حرم حضرت شاه چراغ(ع) خواهد بود و مرکز قم هم یک برنامه از حرم مطهر و دو برنامه را از گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) پخش می‌کند.
دیگر مراکز هم ویژه برنامه‌هایی را به صورت زنده و تولیدی برای شب عاشورای حسینی تدارک دیده‌اند.

عاشورای حسینی در قاب مراکز
همزمان با روز عاشورای حسینی یکشنبه نهم شهریورماه، برنامه‌های سوگواری در صدا و سیمای مراکز به اوج خود می‌رسد و سی و سه مرکز استانی در مجموع 70 ویژه برنامه را برای این روز روی آنتن می‌برند.
بخشی از این برنامه‌ها مربوط به صبح روز عاشورا، بخشی دیگر برای ظهر آن روز و تعدادی دیگر هم متناسب با حال و هوای شام غریبان حسینی پخش می‌شوند.
برنامه‌های شاخص این روز در مراکز شامل پخش زنده مراسم حرم مطهر رضوی توسط صدا و سیمای خراسان رضوی است که با عنوان مرثیه آفتاب روی آنتن می‌رود، همچنین صدا و سیمای مرکز فارس هم دو ویژه برنامه را همزمان با صبح و شام عاشورا از حرم حضرت شاه چراغ(ع) پخش می‌کند و چندین ویژه برنامه هم به همت صدا و سیمای مرکز قم و با عنوان خیمه‌ای برپاست از حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و برخی بقاع شاخص استان پخش خواهد شد.

نماز ظهر عاشورا همراه با سیمای استان‌ها
با هماهنگی‌های صورت گرفته میان صدا و سیمای مراکز و ستاد اقامه نماز استان‌ها، مقرر شده است پس از قطعی شدن اقامه نماز جماعت در هر استان به تشخیص ستادهای استانی مقابله با کرونا، این آیین عبادی به صورت زنده روی آنتن سیمای مراکز برود.
صدا و سیمای استان‌ها برای این منظور آمادگی کاملی دارند و در صورت صدور مجوز، اقدام به پخش زنده اقامه نماز ظهر روز عاشورا می‌کنند.