سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

پخش 17 مستند ایرانی از «نگارستان» شما در نوروز - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش 17 مستند ایرانی از «نگارستان» شما در نوروز

برنامه «نگارستان» شبکه شما مستندهایی از آداب و رسوم مناطق ایران و همچنین مناطق مختلف کشور را به نمایش می گذارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه شما، مستند «چرخ ریسک» 28 اسفند برای پخش در نظر گرفته شده است. فیلم مستند چرخ ریسک با بررسی زندگی این پرنده ی ریز نقش و پر جنب و جوش ساخت لانه، تخم گذاری، جوجه آوری، تغذیه و رشد جوجه ها تا پرواز از آشیانه را در یک برنامه ی 16 دقیقه ای به تصویر کشیده است. این مستند و مرکز استان آذربایجان غربی تولید شده است.

مستند «اعجاز خلیج فارس» در مرکز کیش تهیه و تولید شده است و 29 اسفند روی آنتن می‌رود. در این مستند گونه‌های جانوری نادر آب‌های خلیج فارس به بینندگان معرفی می‌شود. این مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی کاظم بایرام بخش بوده است.

مستند «مینو تا» 30 اسفند ماه در مورد موقعیت جغرافیایی پارک ملی گلستان و اهمیت جهانی آن و گونه های زیستی متنوعی که در آن زندگی می کنند، پخش می‌شود. آهو، بز وحشی، پلنگ، انواع پرندگان کم نظیر، ویژگی زمین شناختی پارک و ویژگی آب و هوای پارک ملی گلستان از جمله موارد به تصویر کشیده شده در این مستند 23 دقیقه ای می باشد. این مستند در روزهای 30 اسفند 91 و 7 و 14 فروردین 92 از شبکه شما پخش می شود.

alt

شبکه «شما» مستند «هنارانه» را اول فروردین ماه روی آنتن می‌برد. مستند تلویریونی«هنارانه» در گروه مستند سیمای مرکز کرمانشاه تولید شده است. داستان «هنارانه» با شروع شاعرانه زندگی مردی به نام کاکه علی را به تصویر می‌کشد که همراه خانواده‌اش از یک باغ انار نگهداری می‌کند. سوسن ابراهیمی، تهیه‌کننده و مهدی فرازی کارگردان این مجموعه 29 دقیقه‌ای را بر عهده داشته‌اند.

مستند بورالان هم که قرار است دوم فروردین ماه پخش شود، به مدت 30 دقیقه به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا قنبرزاده در مرکز آذربایجان غربی تهیه تولید شده است. این مستند به موضوع شن های روان و فرسایش خاک در منطقه بورالان می پردازد. بورالان نام منطقه ای است در ماکو که بدلیل وجود چشمه ای بنام ثریا از سرسبزترین و خوش آب و هواترین مناطق استان بشمار می رود.

 مستند سنگ مزاری برای برادر شهیدم در دو قسمت 25 دقیقه ای، به خاطرات پیرمرد کردستانی که در جنگ برادر خود را از دست داده می پردازد. روستایی که مورد حمله نظامیان عراقی قرار گرفته و باعث آوارگی و شهادت مردم روستا شده. کارگردانی و تهیه کنندگی این مستند را رحیم ذبیحی بر عهده داشته و در روزهای 4 و 3 فروردین 92 از شبکه شما پخش می شود.

مستند نجوایی در دور دست هم چهارم فروردین ماه روی آنتن می‌رود. این فیلم مستند روایتی است از تعدادی از عاشقان اهل بیت (علیهم‌السلام) که با پای پیاده به مدت 21 روز از شهرستان زرند به شهر مقدس مشهد می‌روند تا در نیمه‌ی شعبان به مرقد مطهر امام رضا (علیه‌السلام) برسند.

مستند «زمزمه زنده‌رود» پنجم فروردین ماه پخش می‌شود. مستند 30 دقیقه ای «زمزمه زنده رود» به تهیه کنندگی ذوالفقار رفیعی، با نگاهی هنرمندانه از درون آب به جنبه های اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و فرهنگی این عنصر حیاتی پرداخته است و تمام بخش های آن از سرچشمه های زاینده رود در رشته کوه های زردکوه بختیاری تا باتلاق گاوخونی اصفهان از داخل آب تصویربرداری شده است.

شبکه شما مستند اوزی را 6 فروردین ماه پخش می‌کند. موضوع داستان این مستند نیز در مورد جوان عشایری به نام مراد است که قرار شده قبل از کوچ، مراسم ازدواجش را برگزار کند ولی توانایی برپایی عروسی را ندارد، اما با کمک بزرگ طایفه و همیاری افراد ایل، جشن ازدواج او برگزار می شود.

alt

alt

مستند آراز راه بی گرد و غبار 8 فروردین ماه پخش خواهد شد.موضوع اصلی این مستند رود ارس است و به آداب و رسوم، فرهنگ، تاریخ و تمدن مردمی که در کنار این رود زندگی می‌کنند، می‌پردازد. این مستند دو قسمتی از تولیدات مرکز آذربایجان شرقی است و حسن دهقان کارگردان و نویسنده این اثر می باشد. مدت مستند آراز راه بی پایان 30 دقیقه و روز 8 فروردین و 15 فروردین از این شبکه پخش می شود .

مستند «طبیعت ناشناخته» نهم فردین ماه پخش می‌شود. طبیعت ناشناخته عنوان مستندی است که به گونه های زیستی گیاهی و جانوری منطقه کویر سمنان می پردازد. گونه های مقاوم به خشکی و جانورانی که همانند طبیعت منطقه، مقاوم و بردبارند.

شیروان دره سی مستند دیگری است که یازدهم فروردین ماه به روی آنتن می‌رود. در این برنامه به معرفی دره شیروان واقع در کوه سبلان پرداخت می‌شود. این مستند به معرفی دایره المعارف گونه ی ژنو پارک شیروان دره سی می پردازد. این پارک طبیعی به عنوان دومین ژنو پارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می کند. این منطقه دارای ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی حیات گیاهی و جانوری است.

مستند اروسی 12 فروردین ماه به روی آنتن می‌رود. این مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی صمد وطن خواه با نگاه به پنجره‌های رنگارنگ محله های قدیمی کردستان، دیده ها را به سمت آفرینندگان با ذوق این هنر ایرانی می کشد. پیشینه تاریخی، فرهنگ و آداب استفاده از این پنجره ها در این مستند 30 دقیقه ای به تصویر کشیده می شود.

این بار قشم و زیبایی آن در مستندی تحت عنوان نگین دریای پارس به تصویر کشیده شده است. موضوع این مستند شرایط آب و هوایی و تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری موجود در قشم است. پوشش زنان و مردان، فرهنگ های منطقه، موزه های حیات وحش، دست مایه ساخت این اثر به کارگردانی عبدالخاق طاهری بوده است. این مستند 30 دقیقه ای 13 فروردین از شبکه شما پخش می شود.

مستند «حیات در مانگرو» به معرفی جلوه‌های حیات در اکوسیستم و زیست بوم جنگل مانگرو در هرمزگان پرداخته است و ارتباط موجودات اعم از جانوری و گیاهی را با زبان تصویر نشان می‌دهد. این جنگل‌ها که به دو گونه حرا و چندل محدود می‌شود در هنگام مد دریا به زیر آب می روند و هنگام جزر سر از آب بیرون می‌آورند. مستند حیات در مانگرو را عبدالعزیز قاسمی تهیه و کارگردانی کرده است و قرار است این برنامه 30 دقیقه ای 16 فروردین از این شبکه پخش شود.

alt

alt