سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

پخش 27 هزار برنامه با محوریت دفاع مقدس در شبکه‌های استانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش 27 هزار برنامه با محوریت دفاع مقدس در شبکه‌های استانی

پخش 27 هزار برنامه با محوریت دفاع مقدس در شبکه‌های استانی


رئیس ستاد چهل سالگی دفاع مقدس معاونت امور استان‌ها گفت: سیما و صدای استان‌ها با همراهی فضای مجازی مراکز بیش از 27 هزار عنوان برنامه را با محوریت دفاع مقدس تولید و پخش می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، وحید کمالی با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد دفاع مقدس اظهار کرد: هدف از این کار، تبیین دستاوردهای دفاع مقدس در چهار دهه دفاع و مقاومت، الگوسازی از دستاوردها و شیوه مدیریتی در دوران جنگ و معرفی دستاوردهای دفاع مقدس در عرصه بین‌المللی در دستور کار برنامه‌سازان صدا و سیما قرار دارد.
وی با بیان اینکه ترویج ارزش‌های دفاع مقدس و نمایان‌سازی تاثیر این دوره بر بیداری اسلامی و پیروزی‌های حوزه مقاومت خط مشی اصلی رسانه‌ای برنامه‌های چهلمین سالگرد است گفت: در این بین تاکید بر نقش و مکتب شهید والامقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی در دستور کار قرار دارد.
رئیس ستاد چهل سالگی دفاع مقدس معاونت امور استان‌های رسانه ملی ادامه داد: صدای استان‌ها 14 هزار و 851 برنامه با مدت زمان 236 هزار و 583 دقیقه تدارک دیده است.
وی به برخی عناوین این برنامه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: «پلاک 40» عنوان برنامه‌ای است که هر پنجشنبه شب از ساعت 23 تا 24 از مراکز مختلف روی آنتن می‌رود و هدف از آن، روایت چهل سال حماسه ماندگار در قالب قصه‌های خلاقانه و جذاب صوتی، ترویج گفتمان انقلاب و معرفی قسمت‌هایی از برنامه‌های رادیو جبهه و جستجوی عوامل و سوژه‌های آنهاست.
کمالی به طرح «صدای دلنشین دفاع» اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها شامل 312 نمایش رادیویی و 291 مستند، طراحی 84 مسابقه رادیویی با موضوع دفاع مقدس، اولین‌های دفاع مقدس در قالب بسته‌های کوتاه و شنیدنی، الفبای ایثار ویژه خاطرات قهرمانانه آزادگان و جانبازان، «یک جرعه عاشقی» درباره زندگی شهدای شاخص، شب‌های خاطره و مرور تاریخ شفاهی جنگ، مینی فیچرهای جذاب و کتاب‌های صوتز دفاع مقدس با موضوع صبر زینبی مادران و همسران شهداست.
وی افزود: اعزام گروه‌های برنامه‌ساز از خراسان و اجرای مشترک با سه استان دیگر، برنامه مشاعره با موضوع اشعار هشت سال دفاع مقدس، و مستندهای فاخر با موضوع ورزشکاران جانباز، رزمندگان دیروز و مدافعان سلامت امروز و مروری بر آواهای موسیقایی دفاع مقدس از جمله برنامه‌های در دست اقدام در صدای استان‌ها و رادیوهای مراکز هستند.
رئیس ستاد چهل سالگی دفاع مقدس معاونت امور استان‌های رسانه ملی به تدارک سیمای استان‌ها برای این منظور پرداخت و گفت: 12 هزار و 83 برنامه با مدت زمان 121 هزار و 870 دقیقه در سیمای استان‌ها تولید و پخش می‌شود که با احتساب برنامه‌های صدا و 800 عنوان برنامه در فضای مجازی، تولیدات معاونت امور استان‌ها برای این مناسبت تاریخی به 27 هزار و 734 هزار برنامه می‌رسد.
وی گفت: در سیمای مراکز، موضوعات اعلام شده از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در برنامه‌های خانواده، صبحگاهی و شبانه تقسیم‌بندی شده است که از ابتدای خرداد تا پایان مردادماه در 283 برنامه با مدت زمان 4 هزار و 560 دقیقه روی آنتن رفته است و این روند فارغ از سایر ویژه برنامه‌ها تا پایان سال تداوم خواهد داشت.
کمالی افزود: تبیین موفقیت‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس برای کشور، عملیات‌های نیروی دریایی سپاه، نقش شهدای اطلاعات سپاه، شهدای شاخص بسیج کارگری، برنامه‌های طنز با موضوع دفاع مقدس، تولید محتوای مختلف با محوریت شهدای مهندسی – رزمی، انعکاس تحقیقات صنعتی ارتش و دستاوردها در این حوزه، نقش نیروی هوایی و خلبانان در عملیات‌های مختلف، توجه جدی به پرستاران در دوران دفاع مقدس و عملکرد آنها و پرداختن به شهدای ورزشکار، در فضای مجازی مورد تاکید قرار گرفته است.
وی به ویژه برنامه‌های شبکه «شما» در زمینه چهل سالگی دفاع مقدس پرداخت و تصریح کرد: ویژه برنامه شبانه‌ای از ساعت 22 تا 23 با محوریت دفاع مقدس و با مشارکت مراکز منتخب هر شب روی آنتن می‌رود، همچنین مرکز چهارمحال و بختیاری ویژه برنامه‌ای را با عنوان «چهل سال اقتدار» تولید می‌کند که هر شب ساعت 20 پخش می‌شود، «تا پای جان» عنوان برنامه مرکز خوزستان است که شبکه شما آن را ساعت 22 پخش می‌کند همچنین در طول هفته دفاع مقدس با مراکز آبادان، بوشهر، اهواز، ایلام، کرمانشاه و برخی دیگر از مراکز ارتباط زنده برقرار می‌شود و جشنواره فیلم‌های تلویزیونی تولید مراکز با موضوع دفاع مقدس هم در نظر گرفته شده است.
کمالی ادامه داد: جشنواره مستندهای تولید مراکز استانی هم در طول هفته دفاع مقدس برای پخش از شبکه شما تدارک دیده شده و در کنار اینها سریال «نابرده رنج» هم روی آنتن می‌رود.
رئیس ستاد چهل سالگی دفاع مقدس معاونت امور استان‌های صدا و سیما بیان کرد: در حوزه شعر و موسیقی هم دو نماهنگ آزادسازی خرمشهر و پاسدار رهبری که در سال جاری تولید شده‌اند روی آنتن شبکه‌های مختلف می‌روند همچنین اثر دیگری در خصوص آزادسازی خرمشهر و شکست حضر آبادان در حال تصویربرداری است که تا پیش از هفته دفاع مقدس آماده پخش می‌شود؛ از مجموعه تولیدات موسیقایی استان‌ها در سال جاری هم 17 قطعه موسیقی با کلام برای پخش تصویب شده‌اند.