سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

پخش 5 مستند از تولیدات شبکه های استانی از شبکه مستند - صفحه محتوایی خبر

 

 

پخش 5 مستند از تولیدات شبکه های استانی از شبکه مستند

پخش 5 مستند از تولیدات شبکه های استانی از شبکه مستند

پخش 5 مستند از تولیدات شبکه های استانی از شبکه مستند

مستند های دیلمان بهشت نیکان و کیمیا، روایت صنوبر، حماسه پل کرخه و عمو جان به ترتیب تولید صدا و سیمای مراکز استان های گیلان، قم، خوزستان و همدان از شبکه مستند روی آنتن می رود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور مجلس و استان ها، مستند دیلمان بهشت نیکان به تهیه کنندگی و کارگردانی فرهاد مهرانفر در 12 قسمت 30 دقیقه ای تولید شده که هر هفته روزهای زوج ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود. منطقه ی دیلمان از نواحی منحصر به فرد طبیعی استان به شمار می آید. این مستند تلاش دارد تا جاذبه های طبیعی این منطقه را به تصویر بکشد.

همچنین از دیگر تولیدات صدا و سیمای مرکز گیلان مستند کیمیا به کارگردانی کورش اسماعیلی در 10 قسمت 20 دقیقه ای از یکشنبه 12مهر هر هفته روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 20 از شبکه مستند پخش می شود. در این مستند به معرفی گیاهان دارویی و کاربرد آنها برای بیماری های مختلف می‌پردازد که امروزه بخاطر تنوع آنها استقبال مردم از این داروها زیاد است. گیاهان دارویی در گیلان متنوع اما گمنام هستند، سیمای مرکز گیلان بمنظور احیاء و نقش گیاهان دارویی در چرخه درمان و باورها و اقتصاد مردم اقدام به تهیه برنامه مستند کیمیا کرده است.

مستند روایت صنوبر گوشه هایی از زندگانی علامه ذوالفنون حضرت آیت الله حسن حسن زاده آملی به کارگردانی سید مصطفی بابایی است که در 6 قسمت 30 دقیقه ای در صدا وسیمای مرکز قم تولید شده و از یکشنبه 12 مهر هر هفته روزهای فرد ساعت 20:30 از شبکه مستند روی آنتن می رود. «روایت صنوبر» داستان زندگی مردی بزرگ در دوران ماست؛  که آیت الله جوادی آملی درباره او می‌فرماید علامه از مفاخر جهان اسلام است که همه ما از او بهره‌های فراوانی برده‌ایم و وجود مبارکش برای همه ما نافع است. علامه حسن زاده آملی در علوم مختلفی از جمله فقه، طب، ریاضیات، فیزیک و ... دارای تبحر است و از این جهت او را علامه ذوالنون می‌نامند.

مخاطبان برنامه های دفاع مقدس می توانند مستندی را با عنوان حماسه پل کرخه از تولیدات صدا و سیمای مرکز خوزستان را 5شنبه 16 مهر ساعت 12:30 از شبکه مستند تماشا کنند. این مستند 30دقیقه ای به مقاومت مردم در دفاع از مرز و مقابله با هجوم رژیم بعث پرداخته است.

شبکه مستند جمعه 17 مهر ساعت 14 نیز مستندی را با عنوان مستند عمو جان از تولیدات صدا و سیمای همدان را برای پخش در نظر گرفته است. در این مستند علاوه بر مسعود جعفری جوزانی، افرادی همچون سحر جعفری جوزانی فردوس کاویانی، فرزانه کابلی، سعید نیکپور، ماه چهره خلیلی، جواد طوسی، کیوان کثیریان و رضا استادی حضور دارند.