سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

پس از چهل سال نگاهی دیگر به انقلاب - صفحه محتوایی خبر

 

 

پس از چهل سال نگاهی دیگر به انقلاب

پس از چهل سال نگاهی دیگر به انقلاب


دکتر علی دارابی معاون امور استان های صداوسیما، در یادداشتی در پنج بخش به چالش‌های انقلاب اسلامی در آستانه ٤١ سالگی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها متن یادداشت معاون امور استان ها بدین شرح است:
چهل سال از حیات طیبه انقلاب اسلامی را پشت سر گذاشتیم. استقلال ، عزت، غرور و اعتماد ملی‌، امنیت، آزادی ، مشارکت سیاسی، حق رأی، حق تعیین سرنوشت، عمران و آبادانی کشور از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی بوده است. اما پس از چهل سال از عمر انقلاب اسلامی و در راستای کمک به برون رفت کشور از برخی چالش‌ها و مشکلات که امروزه با آن زندگی می‌کنیم را با هدف شناخت بیشتر و تمرکز بر آ‌ن‌ها برای برطرف کردن به منظور ساختن جامعه‌ای آباد، آزاد، سرزنده و با نشاط و ایرانی بهتر برای فردا در ایام‌الله دهه فجر با گرامیداشت یاد و راه معمار کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و شهیدان والا مقام تقدیم نمایم:

1-  آرمان‌هایی که دست نیافته‌ایم: با انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن که از سوی امام خمینی (ره) و رهبران انقلاب برسر زبان‌های مردم بود قرار بود: عدالت جایگزین تکاثر و فاصله طبقاتی شود، میان کوخ‌نشینان و کاخ‌نشینان فاصله‌ها کم و کمتر شود، جامعه‌ای الگو و عاری از فساد و مظاهر آن داشته باشیم، وحدت، همدلی و اخلاق و برادری سرآمد آن باشد، جهانیان از عمل و رفتار ایرانیان به وفاداری و پایبندی به اسلام و قرآن پی ببرند. و متاسفانه از این حیث ضعف‌های فراوانی داریم که زیبنده این انقلاب بزرگ نیست.

2- غلبه سلیقه بر قانون: همه از عدم اجرای حاکمیت قانون در کشور ناراحت هستند. سلیقه‌ها، رویه‌های شخصی، بعضاً رفتارها و استنباطات جناحی و سیاسی جای قانون را گرفته است.

3- شعارگرایی و ظاهرگرایی: کم نیست حرف‌ها، گفتارها، وعده‌ها و رفتارهایی که فقط برای ظاهر و شعارگرایی در میان جامعه و صد افسوس مسوولان صورت می‌گیرد. از نوع لباس پوشیدن، تا تکریم و درود و مرگ بر این و آن. این‌ها فضای واقعی جامعه را به بیراهه برده است .

4- روحانیت آنچه که باید باشد: کلیت روحانیت در تاریخ ایران همواره مدافع حقوق مردم و مُبلغ اسلام راستین بوده است. البته در هر عصر و زمانه‌ای گروهی یا بخشی از روحانیت گرایش یا تفکر خاصی را نمایندگی کرده است هرچند در اقلیت اما اکثریت روحانیت به‌دلیل ارتباط گسترده مردم از طریق مساجد، سابقه تاریخی مثبت، نگاه مثبت مردم به آنان به واسطه آنکه حامل و مُبلغ دین و اخلاق و شریعت بوده‌اند و بالاخره دوری از قدرت و مستقل از آن رمز موفقیت نهاد روحانیت محسوب می‌شده است.
روحانیت امروز با آنچه که باید باشد فاصله زیادی دارد. حافظه تاریخی ایرانیان از روحانیت، زهد، ساده‌زیستی، اخلاق، خدمت به مردم، امر به معروف و نهی از منکر، ایستادگی در برابر مفاسد را مدنظر دارند.

5-  بازگشت به وحدت: باید بپذیریم که اگر می‌خواهیم کشور و جامعه را بر پایه استواری بنا کنیم، خرابی‌ها را ترمیم و در برابر دشمنان، مقاوم و سربلند باشیم راهی جز وحدت آحاد ملت نداریم. وحدت ملی ایرانیان موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد. همه و همه در این نهضت بزرگ نقش داشتند باید به این وحدت بزرگ باز گردیم،انحصار‌طلبی و مطلق‌گرایی را به کنار گذاشت. همه باید در زیر چتر قانون اساسی ایران و انقلاب را از آن خود بدانند. باید صداهای مختلف را شنید و از آن استقبال کرد. جامعه زنده و پویا در آن کنش، واکنش، اعتراض، اعتصاب، نقد، وجود دارد این‌ها را باید به رسمیت شناخت.
مردم سرمایه اصلی و به فرموده حضرت امام خمینی (ره) میزان رأی آنان در اداره کشور ملاک است و رهبری معظم انقلاب اسلامی مشروعیت مسوولان را از مردم قلمداد کردند.
در طلیعه یوم الله دهه فجر این "نقد درون گفتمانی" را برای برطرف کردن آسیب ها و چالش های جامعه کنونی ایران مورد توجه قرار دهیم تا فردای بهتر و با عزت تری را برای فرزندانمان به یادگار بگذاریم. "بازسازی اعتماد عمومی" و اصلاح "رابطه دولت- ملت" سرآغاز این اقدام است.