سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پوشش دیجیتال در استان مرکزی به 91 درصد رسید - صفحه محتوایی خبر

 

 

پوشش دیجیتال در استان مرکزی به 91 درصد رسید

پوشش دیجیتال در استان مرکزی به 91 درصد رسید

پوشش دیجیتال در استان مرکزی به 91 درصد رسید

در مراسمی با حضور معاون امور مجلس و استان ها و جمعی از مدیران ارشد و نمایندگان مردم استان مرکزی و کارکنان صدا و سیما 32 پروژه فنی و عمرانی افتتاح شد و از تولیدات جدید صدا و سیمای استان مرکزی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای استان مرکزی با آغاز به کار 20 ایستگاه فرستنده سامانه دیجیتال، پوشش دیجیتال استان 91 درصدی شد.

 حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم، معاون امور مجلس و استان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی در مراسم افتتاح  ۳۲پروژه عمرانی و رونمایی از تولیدات رسانه ای جدید صدا و سیمای استان مرکزی که همزمان با سیزدهمین سالروز تاسیس شبکه سیمای آفتاب برگزار گردیده بود با اشاره به اینکه رسانه از ابعاد مختلف حکم دایره المعارف را دارد، گفت: تقریبا چیزی را نمی توان تصور کرد که جایگاهی در صدا و سیما نداشته باشد.

وی اظهار کرد: علوم، هنر، اطلاع رسانی، و فرهنگ در صدا و سیما گنجانده شده است لذا اهمیت کار رسانه ای امروزه بر کسی پوشیده نیست و تاثیر گذاری در فضای رسانه ای نیازمند دوبال است که یکی از آن بالها و جزء لاینفک صدا و سیما تکنولوژی و فناوری های به روز است که بی شک بدون آن ها نمی توان تصور کار رسانه ای داشت.

معاون امور مجلس و استان ها بیان کرد: سرعت رشد تکنولوژی به قدری زیاد است که لحظه ای درنگ و مکث در این جریان، عقب ماندگی چند ساله ای را به همراه دارد. وی با اشاره به تحریم ها و تهدید های رسانه ای، ادامه داد: اگر واژه رقابت رسانه ای در مورد دیگر کشورها معنا داشته باشد این واژه در کشور ما در مواجهه با مجموعه رسانه های دنیا اساسا رقابت جای خود را به جنگ رسانه ای می دهد. امروز در تمام ابعاد به ویژه تولیدات رسانه ای مورد هجمه دشمن قرار گرفته ایم.

وی تصریح نمود: باید در حوزه تکنولوژی و فناوری جایگاهمان را در دنیا تثبیت کنیم و همزمان پیشرفت داشته باشیم. عبور از آنالوگ به دیجیتال یکی از کارهای تکنولوژیکی بود که باید انجام می دادیم و در ۵ سال گذشته از آرزوهای دست نیافتنی صدا و سیما بود.

ایشان با تاکید بر کمبود بودجه، تحریم ها، موانع مختلف و وضعیت جغرافیایی کشور این نکته را متذکر شدند که تقریبا در همه کشورها حتی کشورهای اروپایی برای پروژه های اینچنینی یک پروژه به مجلس ارائه شده و پس از تصویب و تامین اعتبار مشخص برای آن، کار آغاز می گردد.

معاون امور مجلس و استان ها با اشاره به عدم تامین اعتبار لازم پروژه و تخصیص های قطره چکانی بیان فرمودند که به همت همکاران فنی سازمان و به همت بعضی از مهندسان گمنامی که انصافا باید وجودشان را طلا گرفت، کار را آغاز کردیم و اصرار داشتیم پروژه تبدیل آنالوگ به دیجیتال تا پایان سال ۹۳ حد اقل در مراکز استان ها به بهره برداری برسد، که هم اکنون شاهدیم بدون پشتوانه لازم قانونی و بدون اعتبار با تکیه بر توانمندی همکاران فنی صدا و سیما میانگین آمار پوشش دیجیتال در سطح کشور به ۸۶ درصد رسیده است و در این استان که از متوسط کشور بالاتر بوده و با افتتاح امروز به 91 درصد رسیده است.

 

موسوی مقدم با یادآوری فرمایش حضرت امام (رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در این زمینه که ما می توانیم و اگر بخواهیم می توانیم بیان داشتند ده سال پیش از این تمام ایستگاه های پر قدرت تا کم قدرت کشور نمایشگاهی بود از تولیدات کارخانجات دنیا و هم اکنون صد در صد تجهیزات نصب شده در ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی و اف ام کشور تولید داخل می باشد. در ادامه وی به پروژه مهم سیگنال رسانی زمینی STM1 و استقلال از ماهواره اشاره کرده و وعده دادند تا انتهای نیمه اول سال آینده پوشش سامانه دیجیتال در سطح کشور تکمیل می گردد. ایشان قاطبه نیروهای فنی سازمان را نیروهایی جوان تحصیل کرده در داخل کشور، متدین ارزشی و انقلابی خواندند و تاکید کردند برخی از اقدامات بدنه فنی سازمان اگر بیان شود در ردیف مهمترین دستاوردهای ملی قابل ارائه و عرضه است.

معاون امور مجلس و استان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی با اشاره به اهمیت تامین اعتبارات رسانه ملی درخصوص پخش پیام های بازرگانی یادآوری کردند که طی لایحه بودجه سال 94 دولت که به تایید مجلس محترم رسیده است بودجه بخش پیام های بازرگانی دو برابر شده و این یعنی افزایش پخش این برنامه ها و سازمان هم برای تامین بودجه این بخش طی فرآیند مشخصی پس از بررسی مجوزها و استانداردها شرکت ها و موسسات، اقدام به تبلیغ آنها می نماید. وی در همین زمینه با اشاره به اینکه مطالعات لازم درخصوص هوشمندسازی و رسانه های تعاملی توسط سازمان انجام پذیرفته  است اشاره کردند برای تحرک جدی رسانه در این بخش می بایست اعتبارات لازم این پروژه های مهم نیز تامین گردد.

ایشان در بخش دوم از صحبت های خود با اشاره به اهمیت محتوای برنامه های تولید شده توسط صدا و سیما، ابتدا به اهمیت شبکه های برونمرزی هیسپان تی وی و پرس تی وی و العالم اشاره کرد و اهمیت تاثیر آنها در روحیه استکبار ستیزی مردم کشورهای مختلف را برشمرده و افزود: تنها کشوری توانایی استقامت در برابر هجمه های رسانه ای را دارد که از پشتوانه فرهنگی برخوردار باشد که ما در این زمینه سرمایه های معنوی و اعتقادی ملی زیادی داریم که باید تبدیل به بسته های رسانه ای شود.

 

موسوی مقدم توضیح داد: در هیچ کشوری به اندازه ایران شبکه استانی وجود ندارد که این شبکه ها امروز در خدمت آداب، رسوم، گویش ها و لهجه های محلی هر استان قرار دارد. در همین زمینه اشاره دقیقی به تاثیر شبکه های استانی بر زنده کردن لهجه ها و گویش ها و ملودی ها و سازهای بومی فراموش شده مناطق مختلف نموده و این امر را تنها متکای هویت و فرهنگ مردم مناطق مختلف دانستند و مراکز استانی را در واقع مراکز استعدادیابی و پرورش هنرمندان در جای جای این مرز و بوم معرفی نموده و تاکید کردند که در آینده این افراد از سرمایه های مورد اعتماد رسانه ملی خواهند شد. همچنین ماموریت دیگر رسانه استانی را معرفی چهره های فرهنگی و فکری مناطق مختلف عنوان نموده و تاکید کردند که می بایست از این چهره های ماندگار نه صرفا یک مستند بلکه یک فیلم سینمایی تولید و در عرصه ملی و بین المللی عرضه کرد. وی در بخش دیگری از صحبت های خود با ذکر اهمیت حضور رسانه در سند بالادستی توسعه استان ها بیان داشتند شبکه های استانی می توانند درخدمت سند توسعه قرار گرفته و با ایفای نقش اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و خبر رسانی (البته در صورت رفع موانع آنها) پیشرفت بخش های مختلف استان ها و توسعه آنها را تسهیل نماید.

در انتها ایشان ضمن تبریک سیزدهمین سالروز تاسیس شبکه آفتاب ضمن تجلیل از هنرمندان سیمای مرکز افتاب با تشکر از عموم همکاران و مدیران رسانه استانی آفتاب، تصریح داشتندکه صداوسیمای استان مرکزی در بازه زمانی 13ساله به جایی رسیده است که شاهدیم در حال یک جهش قابل ملاحظه ای است.

در این مراسم که به مناسبت هفته ی دفاع مقدس و سیزدهمین سالروز شبکه ی استانی آفتاب برگزار شد از چندین مجموعه و تولیدات فاخر صدا،سیما و خبر مرکز استان مرکزی رونمایی و از والدین شهید والامقام وحید فریدی تقدیر شد.