جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

چشم و چراغ اصغر همت - صفحه محتوایی خبر

 

 

چشم و چراغ اصغر همت


  اصغر همت در سال 1331 در شيراز متولد شد. او به خاطر علاقه زياد به تئاتر، با ديدن نمايش‌هاي تخت حوضي و تعزيه در دوران كودكي، فعاليت در اين زمينه را از دبيرستان آغاز كرد. او در سال 1359 در رشته تئاتر از دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شد و از همان دوران فعاليت خودش را در عرصه بازيگري به‌طور جدي با حضور در آثار مختلفي در تئاتر، تلويزيون و سينما ادامه داد. همت در حال حاضر مجموعه داستاني «چشم و چراغ» را از شبكه شما روي آنتن دارد.

 

چه دليلي باعث شد نقش حسن را در مجموعه چشم و چراغ عهده دار شويد؟

متن را خواندم، توافق‌هاي اوليه صورت گرفت و وارد كار شدم، ضمن اين‌كه گروه توليد مي‌خواست علاوه بر استفاده از بازيگران بومي از هنرمندان ساكن تهران هم استفاده كند من هم با توجه به اين‌كه سال‌هاست چنين موقعيتي برايم پيش نيامده بود تا در كاري كه متعلق به زادگاهم است كار كنم اين نقش را پذيرفتم.

alt

به جز اين‌كه سريال «چشم و چراغ» در شيراز كه زادگاه شماست، ساخته شده، شخصيت «حسن بهروزي» چه ويژگي‌هايي داشت كه شما را ترغيب به حضور در اين سريال كرد؟

اين شخصيت به هر حال در پيشبرد قصه نقش موثري دارد، عنوان سريال برمي گردد به آنچه او پيدا مي‌كند و ماجراهايي كه حول محور او و انگشتري كه چشم و چراغ نام دارد، مي‌چرخد. علاوه بر اين بهروزي مردي ساده با خصوصيات روستايي بود كه تاكنون كمتر برايم پيش آمده بود در چنين نقشي بازي كنم.

 

با توجه به اين‌كه اين اثر در شيراز توليد شده آيا امكانات لازم در اختيار شما و گروه توليد قرار گرفت؟

متاسفانه از شروع تا پايان وضع مناسبي بر كار حاكم نبود بويژه در بخش توليد و تهيه‌كنندگي.

 

شما بازيگري را با تئاتر شروع كرديد. چه شد كه به تئاتر كشيده شديد؟

در مدارس و دبيرستان‌ها اين امكان فراهم بود تا افرادي كه در زمينه‌هاي مختلف استعداد داشتند، اين توانايي را به نمايش بگذارند. من هم اين شانس را داشتم كه با توجه به شرايط نسبتا مناسب در رشته تئاتر كه علاقه‌ اصلي‌ام بود، فعاليت كنم.

 

شما در سينما، تئاتر و تلويزيون فعاليت داريد. فكرمي‌كنيد در كدام شاخه، زمينه فعاليت مناسب‌تر است؟

مسلما با تئاتر مانوس‌تر هستم با وجود سختي‌ها و شرايط نامناسبي كه اين هنر دارد آن را بيشتر دوست دارم.

 

چرا فعاليت شما در زمينه بازيگري در سال‌هاي اخير كم شده است؟

آنچه پيشنهاد مي‌شود در حد سليقه‌ام نيست آنهايي را كه مناسب ديده‌ام، بازي كرده‌ام. بعضي‌ها را هم به‌خاطر سد جوع كوتاه آمده‌ام. متاسفانه با تئاتر نمي‌توان امورات مادي زندگي را چرخاند، اوضاع مالي در سينما و تلويزيون بهتر است ولي اين امر باعث نشده به هر كاري تن بدهم. البته فضاي حاكم هم زياد شيوه بازيگري مرا نمي‌پسندد، بنابر اين مي‌توان گفت كم‌كاري من هم به انتخاب خودم برمي‌گردد و هم به شرايط حاكم بر فضاي هنري.

 

افسر اسدي همسر شما هم در سينما، تلويزيون و تئاتر كم كار شده است. اين موضوع دليل خاصي دارد؟

خودش بهتر مي‌تواند جواب اين سوال را بدهد اما به نظر من او هم تحمل آنچه را كه بر فضاي كاري ما حاكم است، ندارد.

 

نتيجيه ازدواج شما چند فرزند است؟

دو فرزند، دخترم غزل، كارشناس ارشد معماري است و پسرم هامون، دوره كارداني گرافيك را در گرايش انيميشن گذرانده است.

 

تاكنون از شما نخواسته‌اند كه آنها را به دنياي بازيگري وارد كنيد؟

كم و بيش چرا، اما من و همسرم معتقديم آنها اگر استعداد اين حرفه‌ را دارند، خودشان ‌بايد آن را اثبات كنند، ما دوست نداريم آنها را به حرفه‌مان تحميل كنيم.

 

در حال حاضر تئاتري را روي صحنه داريد؟

بله، در نمايش «خرس» نوشته آنتوان چخوف به‌كارگرداني اسماعيل شفيعي بازي مي‌كنم، اين نمايش تا آخر مرداد در سالن سايه مجموعه تئاتر شهر روي صحنه مي‌رود. برخلاف ميلم، به‌خاطر مشكلاتي كه براي شروع به موقع اين نمايش پيش آمد با اجراي نمايش ساقي به كارگرداني امير دژاكام همزمان شد. به همين دليل قبل‌از افطار نمايش خرس و بعد از افطار نمايش ساقي را روي صحنه دارم.


  گفتگو: فرشيد شكيبا