سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

چهارمحال و بختیاری و هزار راه نرفته - صفحه محتوایی خبر

 

 

چهارمحال و بختیاری و هزار راه نرفته

چهارمحال و بختیاری و هزار راه نرفته

 

برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه با حضور نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری، از شبکه سراسری «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه شب 17 مرداد با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان چهارمحال و بختیاری، روی آنتن رفت.

علی کاظمی بابا حیدری نماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ، کیار و دهستان دستگرد و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نیز اردشیر نوریان نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت، مهمانان این برنامه بودند.

در ابتدای برنامه دکتر اردشیر نوریان با اشاره وضعیت خوب چهارمحال و بختیاری از نظر وضعیت آبی اظهار کرد: هر چند میزان بارندگی‌‌ها کاهش یافته ولی استان ما از نظر منابع آبی وضعیت مناسبی دارد.

وی افزود: بعضی طرح‌هایی که در چهارمحال و بختیاری اجرایی شده‌اند آثار مخربی داشته‌اند به طوری که برخی بخش‌های این استان، از کم آبی رنج می‌برند و کشاورزی آنها با مشکل و آسیب مواجه شده است، امیدواریم در دولت دوازدهم، وزارت نیرو با تصمیم‌های منطقی‌تر، این مشکلات را رفع کند.

نوریان با اشاره به وضعیت روستائیان حوزه انتخابی خود عنوان کرد: جمعیت روستایی قابل توجهی در این حوزه زندگی می‌کنند که امیدواریم وضعیت آنها هر روز بهتر از دیروز باشد.

دکتر علی کاظمی بابا حیدری هم گرامیداشت روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگاران و اهالی رسانه، رابطان خوب میان حکومت و مردم هستند و مشکلات را منعکس کرده و خدمت‌‌رسانی‌ها را به اطلاع عموم می‌رسانند.

نماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ، کیار و دهستان دستگرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وقایع تاریخ معاصر در چهارمحال و بختیاری گفت: به برکت انقلاب اسلامی، نظام مردم‌سالاری دینی در ایران حاکم شد که مردم چهارمحال و بختیاری هم به نوبه خود در این زمینه و همچنین دفاع از کشور در دوران جنگ تحمیلی، سهم بسزایی داشتند.

وی ادامه داد: مردم این استان با 72 درصد شرکت در انتخابات امسال، حماسه‌ای دیگر آفریدند و بار دیگر، حضور خود در صحنه را به اثبات رساندند.

 

هنوز برخی روستاهای چهارمحال و بختیاری فاقد برق هستند

کاظمی بابا حیدری با بیان اینکه هنوز برخی روستاهای حوزه انتخابیه‌اش فاقد برق هستند خاطرنشان کرد: پنج روستا در این منطقه حتی راه دسترسی به شهر هم ندارند، در یکی از خانه‌‌ها دیدیم که چهار نفر معلول در یک خانه زندگی می‌کنند و مشکلاتی مانند این، در این روستاها فراوان است.

عضو کمسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده طبیعی در چهارمحال و بختیاری افزود: باید از این ظرفیت‌ها استفاده و برای رفع مشکلات موجود، چاره‌اندیشی کرد.

دکتر نوریان هم در ادامه به دیگر پتانسیل‌های موجود در این استان پرداخت و گفت: علاوه بر گردشگری، می‌توان به صنایع دستی، جاذبه‌های طبیعی مثل سرچشمه گرفتن زاینده‌رود و کارون و نزدیکی به اصفهان به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی و اهواز به عنوان قطب انرژی ایران اشاره کرد، همچنین در مواقعی که خوزستان دارای دمای بالای 50 درجه سانتیگراد است، بخش‌های مختلف چهارمحال و بختیاری اهوای متبوعی دارند.

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: فرش‌بافی، موسیقی، معادن و صنایع معدنی و قرار گرفتن بین دو استان بزرگ خوزستان و اصفهان، از دیگر مزیت‌های موجود در چهارمحال و بختیاری به شمار می‌روند که امیدواریم در دولت دوازدهم توجه بیشتری به آنها بشود.

کاظمی بابا حیدری هم در تکمیل سخنان نوریان گفت: با اینکه استان ما ظرفیت‌های نامبرده را دارد و از سوی دیگر ظرفیت‌های صنعتی هم دارد، اما دومین یا سومین استانی است که با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری از سال‌ها پیش با کمبودها و ناعدالتی‌هایی روبرو بوده و به عنوان مثال، در زمینه راه‌آهن و سایر راه‌های دسترسی با بن بست مواجه بودیم اما در حال حاضر چهار جاده اصلی ورودی و خروجی برای این استان ساخته شده است.

در بخش دیگری این برنامه، این دو نماینده مردم چهارمحال و بختیاری در خانه ملت در پاسخ به سوال مجری «سروستان» پیرامون راهکارهای حل مشکلات موجود این استان، ابتدا به موانع ملی اشاره کردند.

اردشیر نوریان با اشاره به عدم راه‌اندازی صنایع مادر در چهارمحال و بختیاری توسط دولت‌های مختلف گفت: احداث راه آهن هم بیش از 16 سال است متوقف شده در حالیکه نیاز به خط ریلی در این استان احساس می شود.

وی تصریح کرد: سرمایه، مدیریت و برنامه سه ضلع اساسی توسعه هستند ولی هنوز نتوانسته‌ایم این مسئله را محقق کنیم؛ حرف ما با مدیران ارشد دولتی در استان این است که چگونه وقتی سرمایه‌گذاری لازم را نداریم، به دنبال توسعه هستیم؟

کاظمی در ادامه این بحث بر لزوم کمک‌های دولتی برای ورود بخش خصوصی به منظور توسعه چهارمحال و بختیاری تأکید و خاطرنشان کرد: این کار باید صورت بگیرد و شرکت‌‌های خصولتی هم وارد میدان شوند تا توسعه فراگیر محقق شود.

 

معاون استاندار چهارمحال و بختیاری: بودجه‌های عمرانی استان طی 4 سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است

گودرز امیری معاون عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری هم مهمان تلفنی این برنامه بود که در گفت‌وگو با ناصر خیرخواه مجری «سروستان» با اشاره به اقدامات زمینه‌ساز توسعه در این استان گفت: در حال حاضر دارای 330 کیلومتر بزرگراه هستیم و در هفته دولت هم 40 کیلومتر بزرگراه دیگر افتتاح خواهد شد.

وی افزود: در حوزه راه‌های روستایی هم توسعه چشمگیری را شاهد بوده‌ایم به طوری که 4 هزار کیلومتر جاده در چهارمحال و بختیاری داریم که بیشتر آنها آسفالت شده‌اند و باید گفت 1300 کیلومتر روکش آسفالت این روستاها در دولت یازدهم صورت گرفته است.

معاون عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سابق بر این، 220 روستا با تانکر آبرسانی می‌شدند گفت: در حال حاضر این تعداد به 27 روستا کاهش یافته که امیدواریم تا پایان سال مشکل آنها نیز حل شود.

وی ادامه داد: تمام امور عمرانی از جمله احداث سد و راه‌های شهری و روستایی، با اتکا به مطالعات علمی و تعامل با نمایندگان انجام می‌شوند.

امیری افزود: در بحث احداث راه‌آهن نیز مطالعات ویژه‌‌ای در چهارمحال و بختیاری صورت گرفته و جلسات نهایی در این زمینه برگزار شده است؛ برای این منظور تصمیم بر استفاده از ظرفیت شرکتی کره‌ای است و البته پیگیر ماجرا هستیم هر چند باید گفت دلیل توقف طولانی‌مدت راه‌آهن در چهارمحال و بختیاری، عدم تخصیص بودجه است اما در دولت تدبیر و امید، نگاه‌ها در این زمینه تغییر کرده است.

معاون استاندار چهار محال و بختیاری خاطرنشان کرد: بودجه‌های عمرانی در این استان طی دولت یازدهم افزایش چشمگیری داشته و به عنوان مثال می‌توان به رقم 47 میلیاردی بودجه احداث راه‌آهن در سال جاری اشاره کرد؛ طی چهار سال گذشته نیز حتی یک ریال از بودجه این استان برگشت نخورده است.

وی با اشاره به بهره‌برداری از صنایع بزرگ استان در زمان دولت یازدهم افزود: این مسئله نشان‌دهنده توجه ویژه دولت تدبیر و امید به چهارمحال و بختیاری است و این استان در اولویت کاری قرار دارد.

امیری با بیان اینکه خشکسالی‌های پی در پی، موجب خشکیدن برخی چشمه‌های استان شده است گفت: از سوی دیگر، مکانیزه شدن کشاورزی، بیکاری کشاورزان سنتی را در پی داشته و تعطیلی کارخانجات در دیگر شهرها، بومی‌های چهارمحال و بختیاری را که در آن مناطق مشغول کار بودند وادار به بازگشت کرده است که آنها نیز جزو بیکاران استان به شمار می‌روند.

وی تصریح کرد: شورای اقتصاد مقاومتی هر هفته در استانداری تشکیل و مشکلات صنایع و کارگاه‌های تولیدی بررسی می‌شود اما نباید گفت به دلیل اینکه یک کارخانه تعطیل شده، بیکاری در یک استان افزایش یافته است چرا که شاهد راه‌اندازی صنایع و کارخانه‌های بزرگ فولاد و تولید پارچه در چهارمحال و بختیاری بوده‌ایم.

اردشیر نوریان اما در واکنش به صحبت‌های معاون استاندار به عقب‌ماندگی‌های فراوان این استان اشاره کرد و گفت: این عقب‌ماندگی‌ها آنقدر زیاد هستند که باید برنامه‌ای جامع برای رفع آنها داشته باشیم.

گفتنی است «سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه، هر هفته با حضور نمایندگان مردم یکی از استان‌های کشورمان در قوه مقننه و برخی مسئولان دولتی، از شبکه «شما» و همزمان از شبكه استاني  پخش می شود.