جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

چهار محال و بختیاری همواره پیشتاز مشارکت مردمی در انتخابات است - صفحه محتوایی خبر

 

 

چهار محال و بختیاری همواره پیشتاز مشارکت مردمی در انتخابات است

استان چهار محال و بختیاری در انتخابات پیشین همواره از درصد مشارکت بالای رای دهنگان برخوردار بوده و این نشان دهنده روحیه انقلابی و ولایت مدار مردم آن استان است.حجت اله رحیم زاده مدیر کل صدا و سیمای مرکز در این خصوص با ما به گفتگو نشست و از اقدامات رسانه ای مرکز درباره انتخابات نهم مجلس گفت

1- باتوجه به زمان باقي مانده تا انتخابات مجلس نهم، عملكرد آن مركز چگونه بوده است؟

- اين مركز بر اساس اهداف و اولويت هاي تعيين شده در حوزه ستادي و نيز دستورالعمل هاي ابلاغي از سوي معاونت امور استان ها اقدام به تشكيل جلسات منظم و متعدد در اين زمينه نموده و دقيقاً اهداف و اولويت ها را براي عوامل توليدي و خبر مشخص نمود. از ابتداي آبان 90 برنامه هاي تبييني اين مركز آغاز شده و دقيقاً بر اساس برنامه هاي مصوب، توليد و پخش برنامه هاي ويژه در صدا و سيماي اين مركز كليد خورد. لازم به ذكر است كه اين برنامه ها بر اساس سه مرحله تبييني، تشريحي، تعميقي و فراخوان تنظيم گرديد.

alt

براساس گزارشات صورت گرفته در حوزه صدا 106 ساعت برنامه و در حوزه سيما 42 ساعت در برنامه هاي ويژه و مستمر به اين موضوع پرداخته شده است.

از برنامه هاي طراحي شده در حوزه صدا مي توان به برنامه "انتخاب برتر" و "ميثاق ملي" و نيز برنامه"تا فردا" در حوزه سيما اشاره نمود. در كنار برنامه هاي صدا و سيما گزارشات متعدد تلويزيوني و راديويي توسط معاونت اطلاعات و اخبار اين مركز تهيه شده كه به تناوب در دوره هاي مختلف پخش شده است.

2- برنامه هاي توليدي آن مركز در اين خصوص با چه اهدافي توليد مي شوند؟

- از مهمترين اهداف توليد برنامه، فضاسازي لازم براي حضور آگاهانه و بابصيرت مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي مي باشد. لازم به ذكر است كه در كنار اين اصل اساسي و مهم كه نقش بسزايي در رشد آگاهي و بصيرت مردم داشته اهداف مهم ديگري نيز مدنظر بوده كه مهمترين آنها عبارتند از:

- ترويج روحيه اميد، نشاط و شادابي

- ايجاد فضاي حماسي در برنامه هاي انتخاباتي

- برجسته سازي خدمات نظام و دولت در برنامه ها و پرهيز از هرگونه سياه نمايي

- ترسيم فضاي نشاط، تلاش و كوشش مردم

- جلوگيري از ايجاد فضاي اختلاف و دودستگي

- توجه به فضاي رقابت سالم در انتخابات

- ايجاد روحيه وحدت ملي

3- آيا در ساختار و محتواي اين برنامه ها نوآوري و تغيير ملاحظه مي شود؟

- بله قطعاً در اين برنامه ها نوآوري هاي خاصي ايجاد شده تا بتوان دقيقاً به اهداف تعيين شده برسيم. به عنوان مثال در برنامه هاي صدا با بهره گيري از دو شخصيت جوان سعي مي شود به طور جذاب و جالبي مسأله انتخاب براي جوانان تبيين شود. در اين برنامه دو شخصيت خواهر و برادر با مراجعه به صنوف مختلف، مسأله انتخابات و انتخاب برتر را براي مخاطب تبيين مي نمايند. از ديگر نوآوري ها مي توان به بهره گيري از كلام مقام معظم رهبري(مدظله) و پخش آن در اوقات طلايي مخاطب، دعوت از مردم براي حضور منسجم در انتخابات توسط خود مردم، بهره گيري از گروه هاي مرجع و ذي نفوذ همانند فرهنگيان، اساتيد دانشگاه، چهره هاي مورد علاقه و معلمان براي دعوت مردم به شركت در انتخابات، دقت در اخبار و نوع ارائه اخبار(دروازه باني خبر به نحو مناسبي صورت پذيرد)، بهره گيري از كلام عشاير و اقوام استان در برنامه ها، توجه ويژه نسل سوم و بهره گيري از نظرات آنها در برنامه هاي تلويزيوني، ترسيم فضاي آرام و وجود امنيت در جامعه و جنبش بيداري اسلامي اشاره كرد.

لازم به ذكر است كه ايجاد فضايي بانشاط براي مخاطبان از رويكردهاي اصلي برنامه سازي در اين ايام مي باشد. طراحي و توليد برنامه تلويزيوني "عيدانه" از مهمترين اقدامات انجام شده در اين زمينه مي باشد كه با تعبيه آيتم هاي شاد و متنوع اوقات خوش و لحظات پرنشاطي را براي مخاطبان فراهم نموده است.

4- مشاركت مردم استان را در اين دوره چگونه ارزيابي مي كنيد؟

- مردم غيور و ولايتمدار استان همواره در طول 33 سال گذشته حضور باشكوه و مؤثر در تمام صحنه ها و رويدادهاي انقلاب اسلامي داشته اند. حضور جوانان غيور اين استان درقالب تيپ 44 قمر بني هاشم و حضور در صحنه هاي دفاع مقدس گواه اساسي و اصلي براي اين مسأله مي باشد. همچنين مردم اين استان درطول انتخابات سنوات گذشته حضور باشكوه و فعالي داشته اند. ويژگي بارز مردم اين استان شجاعت، غيرت، هميت و ولايتمداري مي باشد كه ما اين مسأله را در مشاركت خوب مردم مشاهده مي كنيم. باتوجه به بررسي ها و نظرسنجي هاي صورت گرفته حضور مردم استان در اين دوره انشاءالله حضوري فعال و منسجم مي باشد كه گواه آن حضور پرشكوه مردم استان در راهپيمايي عظيم 22 بهمن امسال مي باشد.

لازم به ذكر است مردم استان در انتخابات گذشته رتبه چهارم را در سطح كشور از لحاظ ميزان مشاركت كسب نموده اند.

5- در روز انتخابات چه برنامه هايي را تدارك ديده ايد؟

ابتدا لازم است درخصوص هماهنگي هاي به عمل آمده نكاتي را بيان كنم. در چند جلسه داخلي مركز، اهميت اين مسأله براي عوامل برنامه ساز و توليدي تبيين شده است. همچنين در جلسات خارج از مركز هماهنگي هاي لازم براي استقرار تيم هاي توليدي در مراكز اخذ رأي صورت گرفته است.

انشاءالله براي روز انتخابات دو ويژه برنامه خاص از ابتداي زمان رأي گيري در صدا و سيما طراحي شده كه با بهره گيري از آيتم هاي متنوع و گوناگون فضاسازي لازم براي حضور گسترده مردم در پاي صندوق هاي رأي را معمول نموده، همچنين آخرين اخبار و تحولات حضور مردم در پاي صندوق هاي اخذ رأي را براي مردم استان منعكس نمايند. همچنين با استقرار واحد سيار تلويزيوني ارتباطات زنده و مستقيمي با حوزه هاي رأي گيري به عمل مي آيد.

از ديگر اقدامات اين مركز براي روز انتخابات مي توان به اعزام گروه هاي ويژه برنامه ساز به اقصي نقاط استان اشاره نمود كه بتوانند شور و نشاط و حضور گسترده مردم را به تصوير بكشند.