جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

چهره ماندگار مهابادی زیر ذره بین پژوهشگران مرکز مهاباد - صفحه محتوایی خبر

 

 

چهره ماندگار مهابادی زیر ذره بین پژوهشگران مرکز مهاباد

پژوهش "بیوگرافی دکترسید یحیی یثربی"، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه در حوزه فلسفه و حکمت اسلامی در واحد آموزش و پژوهش صدا و سیمای مرکز مهاباد توسط محقق واحد، نشمیل معروف پور در دست اجرا می باشد.

دکتر سید یحیی یثربی سال 1321 شمسی در روستای چراغ تپه سفلی، از توابع شهرستان تکاب در آذربایجان غربی متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدارس سنتی روستا (مکتب) از سال 1330 تا 1337 فراگرفت و برای تحصیل در حوزه علمیه رهسپار زنجان شد و دوره تکمیلی تحصیلات خود را از سال 1337 تا 1346 نزد استادان بزرگی چون علامه طباطبایی، آیت ا... جعفر سبحانی و ... در قم به پایان رسانید و بعد از آن به تحصیلات دانشگاهی پرداخت و موفق به اخذ دکترای فلسفه و حکمت اسلامی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران شد. دکتر یثربی علاوه بر تدریس در مراکز دانشگاهی، سمت های اجرایی متعددی نیز برعهده داشتند. از جمله این سمت ها: مدیر گروه فلسفه دانشگاه تبریر ازسال 1367 تا 1372، رئیس دانشکده الهیات تربیت معلم تبریز از سال 1370 تا 1372، رئیس دانشگاه کردستان ازسال 1373تا 1377 و رئیس پژوهشکده حکمت و فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از سال 1378 تاکنون.

ویژگی دکتر یثربی در تعدد و تنوع آثار اوست و در بخش های مختلفی چون کتاب های علمی و تحلیلی، مقاله های پژوهشی، رمان ها و سفرنامه ها مطالبی را به رشته تحریر درآورده است.

alt

او علاوه بر تألیفات متعدد در حوزه مسائل بنیادی فلسفه و حکمت، تألیفات و سخنرانی های گسترده ای در رابطه با پیوند فلسفه و عرفان اسلامی با جامعه ی کنونی دارند از جمله: تفسیر عقلی- کاربردی قرآن کریم با توجه به مسائل روز، کارآمد سازی و روز آمدن کردن فلسفه، نابسامانی های روشن اندیشان ما و رواج عرفان های کاذب، سلسله کرسی های آزاد اندیشی و نظریه پردازی عرفان و نیاز به معنویات در جامعه امروز. از جمله آثار ایشان عبارتند از: "عرفان نظری"، "آب طربناک"، "ماجرای غم انگیز روشنفکری در ایران"، "خودکامگی و فرهنگ"، "تاریخ تحلیلی انتقادی فلسفه اسلامی"، "قلندر و قلعه"، "محمد پیام آور صلح و اندیشه"، "فلسفه عرفان؛ تحلیلی از  اصول و مبانی و مسائل عرفانی"، "عیار نقد؛ نقدی بر هستی شناسی و معاد ملاصدرا"، "فلسفه امامت؛ تحلیل فلسفی شخصیت و اصواف امامان".

دکتر یثربی از چهره های ماندگار و اندیشمندی پرکار در حوزه فلسفه و آکادمیک ایران و همچنین مفسر قرآن می باشد. وی هم به لحاظ داشتن تفکر عمیق و نگاه موشکافانه ی تحلیلی نسبت به مسائل معنوی و عرفانی جامعه ی امروز و هم به سبب کثرت آثار و تلاش در زمینه های مختلف علمی- فرهنگی و انتخاب قالب های مخلف برای بیانی همه فهم و پردامنه، یکی از راهگشایان مسائل و مشکلات معنوی و عرفانی جامعه کنونی ما و تحقیق در زمینه های فلسفه و عرفان حقیقی اسلامی به شمار می آید.