جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

کارآواها در مازندران کلید خورد - صفحه محتوایی خبر

 

 

کارآواها در مازندران کلید خورد

کارآواها در مازندران کلید خورد

 

 تولید مستند سیزده  قسمتی کارآواها با نام «ری را» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مریم رزاقی آغاز شد.
این مستند که به بیش از سی کار آوا در نقاط مختلف استان  می پردازد، روایتگر داستان تلاش، همت و کوشش مردم استان مازندران در چرخه فرهنگ و هنر خواهد بود.
مستند «ری را» که راوی نقش فرهنگ در اقتصاد مازندران با توجه به رونق تولید در چرخه زندگی مازنی‌هاست،  آداب و رسوم کمتر شناخته شده این سرزمین را در «ری را» منعکس خواهد کرد.
در مستند سیزده  قسمتی «ری را» تا پایان سال 98 با همکاری گروه نمایش «آیین زندگی» به سرپرستی علی حسن‌نژاد و به روایت  فاطمه زندی، نمایش‌های متعدد به مناسبت‌های مختلف و به‌روز مثل دهه فجر و... با حضور در مناطق غربی و شرقی استان به اجرا درخواهدآمد.
دراین مستند محمدصالح ذاکری، مازیار رضوانی ، حامد قاسمی، جابرقربانی تصویربرداری و نورالله طور سوادکوهی، منیر عارفی‌راد، مازیار رضوانی صدابرداری می‌کنند.
دیگر عوامل عبارتنداز:  مدیرتولید: فاطمه احمد زاده   مدیر تصویربرداری: جواد رزاقی    تدوین : ابراهیم اصغری
صداگذار: حسن مهدوی عکس و تیتراژ: الیاس عسگرپور، محسن علی اصغری  نویسندگان: الهام سلطانی، علی حسن نژاد     نورپرداز  شهریار رفیقی  دستیار نور فرشید عنایتی
راوی: فاطمه زندی  و راویان همراه: سجاد پاریاو فلاح، فاطمه پاریاو فلاح، بهاره صداقتی، زهرا فضلی، نورالله یوسفی ، محمد رضا کاظمی، مریم برزگر
پژوهشگران: استاد هوشنگ جاوید، استاد جهانگیر نصری اشرفی،علی حسن نژاد ، جلال محمدی ، مریم رزاقی.
لازم به ذکراست:کارآواها یعنی «آواهای کار» اعم از ترانه، آواز، آوا و موسیقی کلام و«ری را» داستان  زنان غرب استان است که اگردام‌ها، غروب آنروز به منزل برنمی‌گشتن، زنان روی بلندی مکانی می‌استادن و آوای «ری را. ری را» سرمی دادند یعنی همسایه به دیگر همسایه هشدار میداد که حواسشون باشه ممکنه بلایی سر دام آمده باشد.