سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

کارتون های محلی برای بچه های ایرانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

کارتون های محلی برای بچه های ایرانی


در دور جدید پخش انیمیشن های هنرمندان استانی از  شبکه "شما"، کودکان ایرانی می توانند هر روز از ساعت 16:30 به مدت یک ساعت شاهد پخش آخرین تولیدات انیمیشن و مجموعه های عروسکی استان ها باشند. تمام این آثار برای بار اول پخش می شوند و مبتنی بر مولفه های بومی و محلی تولید شده اند:

 دلاوران كشتي خورشيد در «هرمز و افسانه گمشده» به دنبال دانش بشري مي‌‌گردند

انیمیشن هرمز و افسانه‌های گمشده در 13 قسمت یازده دقیقه‌ای به تهیه کنندگی و کارگردانی جمال رحمتی به سفارش صدا و سیمای مرکز خلیج فارس تهیه و تولید شده که شنبه ها ساعت 16:30 از شبکه شما پخش می شود.  

انیمیشن هرمز و افسانه‌های گمشده داستان پسر بچه‌ای به نام هرمز است که در زمان‌های قدیم در بندر عباس زندگی می کند. او به همراه دوستان خود (دلاوران کشتی خورشید) برای به دست آوردن کتاب دانش بشری به راه می افتند، در این میان شخصیت منفی داستان موانعی را سر راه هرمز و دلاوران کشتی خورشید قرار می‌دهد.

alt

دلاوران با پیدا کردن کتیبه های راهنما لحظه به لحظه به هدفشان نزدیک می‌شوند و در ادامه اتفاق‌هایی می افتد .در این مجموعه طراحی کاراکترها به دور ازکلیشه‌های رایج صورت گرفته است و پس زمینه ها با گرایش تصویرسازانه و توسط تصویرگران حرفه‌ای انجام گرفته است تا بتواند مخاطبان زیادی را با این مجموعه همراه کند.   

پر سیاه، سپیدی زندگی را به کودکان می آموزد

مجموعه انیمیشن پرسیاه به تهیه کنندگی و کارگردانی پریسا دشتی گوهری در سه قسمت 11 دقیقه ای به سفارش صدا و سیمای مرکز آبادان ساخته شده که شنبه ها ساعت 17 از شبکه شما پخش می شود.  

شیوه های دوست یابی و چگونگی استمرار دوستی در این مجموعه آموزش داده می شود به نوعی مخاطبان با شیوه صحیح تفکر و ایجاد پرسش و رسیدن به جواب را یاد می گیرند.

پرسیاه کلاغ کوچک با هوشی است که به همراه دو دوست خود سبزک ( طوطی ) و طلا (قناری) به ماجراجویی و گاهی شیطنت کودکانه می پردازد و البته در این راه با مشکلاتی نیز همراه می شود و برای حل مسئله ها و سوالاتی که برایش پیش می آید از خانواده خود کمک می گیرد.

گیوه هایی دوست داشتنی قلی

انیمیشن قصه های قلی در 13 قسمت 11 دقیقه به تهیه کنندگی و کارگردانی توران کولیوند در صدا و سیمای مرکز کرمانشاه تولید شده که هر هفته یک شنبه ها ساعت 16:30 از شبکه شما پخش می شود.  

قلي پسربچه بازيگوش و شيطاني است كه تمام اهالي روستا را با شيطنت هاي خود رنجانده است. او بر حسب اتفاق گيوه هايي استثنايي و سخنگو مي يابد كه در اثر پوشيدن آن ها رفتارش تغيير مي كند و رفته رفته دوستي اهالي را به دست مي آورد. در نهايت قلي با كمك گيوه ها؛ تجارب ارزنده اي كسب مي كند و تلاش مي كند كه گيوه ها به دست كودكان ديگر هم برسد. 

alt

alt

زندگی رویایی  در  جزیره به نام  چالاک

 مجموعه انیمیشن جزیره چالاک در 30 قسمت 5 دقیقه ای به کارگردانی مازیار محمدی‌نژاد در شبکه استانی فارس تولید شده است که دوشنبه ها ساعت 16:30 از شبکه شما پخش می شود.

چالاک کودکی که به تنهایی در جزیره ای خیالی در خلیج فارس زندگی می کند با حیوانات جزیره دوست می شود و به کمک آنها با پدیده های طبیعی و علمی مختلف آشنا می شود، او کم کم متوجه می شود که ایرانی است و به دنبال سرنخ هایی از پدر و مادرش می گردد

 مبارزه تماشایی چهار برادر در مقابل راهزنان

انیمیشن امید و دوستان از تولیدات سیمای مرکز اردبیل به تهیه کنندگی و کارگردانی فرهاد علیزاده و علی حسین عباس زاده در 13 قسمت 15 دقیقه ای تهیه و تولید شده که دوشنبه ها ساعت 17 از شبکه شما روی آنتن می رود. 

امید و برادران او: چابک، متین، برزو و امید که  در کمند اندازی، آشنایی به زبان حیوانات، قوی هیکلی و تبر اندازی و تیزهوشی شهره هستند، مسئول گردنه ای که مورد حمله راهزن ها واقع می شود، هستند. در هر قسمت اتفاقات مختلفی برای آنها می افتد که آنها با توجه به توانایی خود و با همکاری دیگران بر آن غلبه می کنند. امید همیشه در حل مشکلات به برادران خود کمک می کند و...

 آموزش بازی های محلی با زبان انیمیشن

مجموعه انیمیشن بچه های دنا در 7 قسمت 11 دقیقه ای در صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد به تهیه کنندگی فرالدین نیکجو و کارگردانی آقای بابایی تهیه و تولید شده که هر هفته سه شنبه ها ساعت 16:30 پخش می شود.

در هر قسمت از این مجموعه روابط بین بی بی و کودکان باعث می شود مخاطبان یک بازی محلی را یاد بگیرند.

غلبه اتحاد بر حیله در انیمیشن جوجه

مجموعه انیمیشن جوجه در 8 قسمت 13 دقیقه ای به تهیه کنندگی و کارگردانی اصغر شامی تهیه و تولید شده که هر هفته  سه شنبه ها ساعت 17 از شبکه شما روی آنتن می رود. در این مجموعه دو روباه قصد حمله به جوجه های یک مزرعه را دارند ولی هر بار که حمله می کنند جوجه ها با هماهنگی توطئه روباه ها را نقش بر آب می کنند.

 سه مورچه ،بی صدا مفاهیم اخلاقی را انتقال می دهند

مجموعه انیمیشن "سه مورچه" با موضوع‌های اخلاقی به کارگردانی سعید رزم آهنگ و تهیه کنندگی مرتضی ستار در هشت قسمت هفت دقیقه‌ای به سفارش صدا و سیمای مرکز خلیج فارس تولید شده که 4 شنبه ها ساعت 16:30 مخاطبان شبکه شما با آن همراه می شوند.

این انیمیشن در هر قسمت یک موضوع اخلاقی را به تصویر می‌کشد و شخصیت‌های اصلی آن سه مورچه هستند. البته در کنارشان سه شپش هم برای فضای طنز کار افزوده شدند. این سه مورچه با نیروی مخالف‌شان که یک سوسک است، مبارزه می‌کنند.

alt

لاک پشت دانا زندگی سینا را متحول می کند

 مجموعه انیمیشن سینا و لاک پشت دانا در 40 قسمت 8 دقیقه ای به همت صدا و سیمای خراسان رضوی به کارگردانی وحید شاکری و کارگردان هنری مجید شاکری و تهیه کنندگی سعید شاکری تولید شده که 5 شنبه ها ساعت 16:30 از شبکه شما پخش می شود.  

داستان درمورد پسر بچۀ 6 ساله ای به نام سینا ست  که به همراه پدر خود در شهر کوچکی زندگی می کند. سینا قهرمان داستان دوستانی مانند یک کلاغ به نام زاغی و همچنین چند بچۀ هم سن و سال خود به نام های شایان (یک پسر بچه تپل و بامزه) و همچنین یک خواهر و برادر دیگر به نام های آرمین و آنیتا که آنان نیز از دوستان سینا هستند، دارد.

شروع داستان با وارد شدن یک لاک پشت دانا به زندگی سینا آغاز می شود. این لاک پشت توسط پدر سینا در روز تولدش  و  به خاطر علاقه او به حیوانات به وی هدیه داده می شود.

بسیاری از موضوعات این مجموعه از مطالب کتب آموزشی دوران پیش دبستانی و اول تا پنجم ابتدایی که مورد تأیید سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است انتخاب شده که برای درک بیشتر موضوعات توسط مخاطب، سعی شده تا از اعجاز هنر انیمیشن و با استفاده از داستان های جذاب مرتبط با موضوع هر قسمت استفاده شود.

 تقابل خوبی ها و بدی ها در انیمیشن قصه های روباه

انیمیشن قصه های روباه در صدا و سیمای مرکز اردبیل در 26 قسمت 11 دقیقه ای به تهیه کنندگی و کارگردانی علی حسین عباس زاده تولید شده که مخاطبان شبکه شما می توانند جمعه ها ساعت 17 این مجموعه را تماشا نمایند.

این مجموعه به ماجراهای دو روباه به نام های دم سفید و دم سیاه و رابطه آنها با دیگر حیوانات جنگلی می پردازد. دم سفید زرنگ، باتدبیر و قانع است اما دم سیاه مجهول، سر به هوا و طمع کار است. قصه های هر قسمت بر اساس اتفاقاتی شکل می گیرد که برای کاراکترهای اصلی و فرعی رخ می دهد.

alt

alt