حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۷

کردستان در انتظار روزهای شیرین - صفحه محتوايي مصاحبه

 

 

مصاحبه

کردستان در انتظار روزهای شیرین

کردستان در انتظار روزهای شیرین

 

جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها يکي از جشنواره‌های معتبر رسانه‌ملی است که به‌منظور انتخاب آثار برتر برای برنامه‌سازی، تشویق هنرمندان و ارزیابی کمی و کیفی تولیدات مراکز و هدایت تولیدات سال‌های بعد در مسیر رویکردهای اساسی سازمان صداوسیما، در قالب پنج کمیسیون محتوایی ودر پنج بخش صدا، سیما، خبر، پژوهش و موسیقی برگزار می‌شود. برگزاری جشنواره فرصت مناسبی برای هنرآفرینان در رسانه‌ملی است تا با هنرنمایی، بهترین تولیدات خود را به رقابت بسپارند. رقابتی تخصصی میان مراکز صداوسیما به‌ منظور انتقال تجارب موفق و نمایش بهترین برنامه‌ها و برقراری نظام تشویقی و انگیزشی در فرایند تولید شبکه‌های استانی.

ظرفیت‌های مادی و معنوی وتأکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر فرهنگی بودن استان کردستان، باعث برگزیده شدن این استان برای میزبانی بیستمین جشنواره تولیدات مراکز با شعار «شبکه​هاي‌ استانی فرهنگ بومی وفاق ملی» شد که به محض اعلام این خبر و موافقت سازمان با میزبانی استان کردستان، مدیرکل و کارکنان صداوسیمای مرکز با همدلی و همت جمعی همراه با شعف و شادی و تلاش‌های شبانه‌روزی از ماه‌ها قبل تمهید مقدمات لازم را برای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن این جشنواره مهیا کردند. همچنین نظر به اهمیت موضوع و با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده و درایت خاص استاندار محترم استان و سایر مسئولان فهیم، طی جلسات مختلف، استان را مهیای برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی کردند که آماده‌سازی محل افتتاحیه و اختتامیه، اسکان و پذیرایی، آماده‌سازی محل برگزاری کمیسیون‌ها، انتخاب مفاخر ارزشی، فرهنگی و علمی استان برای قدردانی، برنامه‌ریزی برای اجرای شب فرهنگی، تمدید حضور گروه‌های مختلف هنری در سازمان صداوسیما در برخی از شهرستان‌ها به منظور برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری مختلف از جمله این اقدامات است. همچنین معتمدین و مردم فهیم استان با عزمی جمعی به انتظار روزهای شیرین این اتفاق بزرگ فرهنگی هنری در استان و به‌ویژه شهر سنندج هستند تا منش ارزشمند و مهمان‌نوازی خود را که از نیاکانشان به ارث برده‌اند، بار دیگر به نمایش گذارند.

 

گفت‌وگو با ابوالقاسم امان‌اللهی، مدیرکل صداوسیمای مرکز کردستان

انعکاس فرهنگ و زیبایی طبیعت در قاب جشنواره بیستم جشنواره توليدات مراکز استان‌ها مظهر و نماد توانمندي‌ها، شايستگي‌ها، و ظرفيت‌هاي يک استان در عرصه صدا و تصویر است. حضور برنامه‌سازانی از  همه مراکز و نمايش ظرفيت‌هاي فعاليت یک‌ساله، اين زمينه را فراهم مي‌کند تا مراکز استان‌ها با مشاهده ویژگی‌ها و توانمندی‌های یکدیگر از نقاط قوت و ضعف همکارانشان آگاه شوند، از مزيت‌هاي هم بهره ببرند و يک تعامل برنامه‌اي سازنده بين آن‌ها شکل بگيرد که بی‌شک این اتفاق در جشنواره‌اي در اين سطح و با اين اهداف، انگيزه‌آفرين است.

 کردستان، رنگین‌کمان فرهنگی ایران

ابوالقاسم امان‌اللهی مدیرکل صداوسیمای مرکز کردستان با اشاره به علاقه‌مندی مراکز به میزبانی چنین جشنواره‌ای در سطح ملی می‌گوید: بی‌شک این آرزوی هر مرکز برای میزبانی هنرمندان و برنامه‌سازان سرزمینش است واین میل برای مردم خونگرم کردستان دو چندان بوده است. از این رو با استقبال از پیشنهاد معاونت امور استان‌ها و علاقه استاندار کردستان و همراهی جدی برای برگزاری این جشنواره، کردستان میزبان بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها شد. وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در سفر به کردستان و برشمردن ویژگی‌های این استان بیان می‌کند: ایشان بر ویژگی‌های مردم کردستان نظیر استقامت، هوشیاری و مجاهدت و با فرهنگ بودن تأکید کردند و آن را استان فرهنگی نامگذاری کردند. بر این اساس، نگاه ما نیز تاسی بر این نامگذاری است و تلاش خواهیم کرد که این ویژگی‌های شاخص کردستان را در میزبانی جشنواره به نمایش بگذاریم. امان‌اللهی با تاکید بر تأثیر شگرف جشنواره استان‌ها در بلوغ و تعالی تولیدات و شكوفایی استعدادهای ناشناخته در اقصی نقاط كشور اظهار می‌کند: این تأثیر به‌ویژه در مناطق محروم و دوردست كشور كه فرصت پیدا می‌كنند در میدان معتبری خودآزمایی كنند و به باور و اعتماد لازم برای ادامه راه دست پیدا كنند، بیش‌تر دیده می‌شود. مدیرکل صداوسیمای مرکز کردستان می‌افزاید: کردستان را رنگین‌کمان فرهنگی ایران می‌دانیم و این مركز از مراكز قدیمی و باسابقه در میان مراكز است و تاکنون نیز برتری هایی را كسب كرده است، با این حال نگاه ما در میزبانی و برپایی جشنواره توجه به نیروهای خلاق و جوان و بهره‌گیری از ایده‌های آنان با تکیه بر نگاه مدیران پیشکسوت و بهره‌گیری از تجربیات گذشتگان است و امیدواریم مدیران کمیته‌های هفت‌گانه میزبان با تكیه بر خلاقیت و ابتكارات خود، مشعل توفیقات مركز را روشن نگه دارند. وی با معرفی کمیته‌های تعیین شده در ستاد برگزاری جشنواره بیستم تولیدات مراکز استان‌ها و برنامه‌های هفته فرهنگی هنری کردستان می‌گوید:  با تشکیل ستاد اجرایی جشنو‌اره، پنج کمیسیون و هفت کمیته، شرح وظایف هر یک  به دقت تعیین شده و دبیران و اعضای کمیته‌ها در حال انجام فعالیت‌های خود هستند.

 دامنه زاگرس، میزبان جشنواره بیستم

مدیرکل صداوسیمای مرکز کردستان با اشاره به انجام امور زیرساختی و فراهم‌آوری تسهیلات لازم برای برپایی جشنواره توضیح می‌دهد: با حمایت‌های استاندار کردستان، آمادگی میزبانی 800 تا 1000 نفر مهمان را داریم. تمام هتل‌های درجه یک و دو مرکز استان با ساماندهی مجدد، آمادگی خود را اعلام کرده‌اند و دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط برای حمل‌ونقل، اسکان، تشریفات و پذیرایی و... برای معرفی استان کردستان و خدمتگذاری به مهمانان آماده هستند. وی ادامه می‌دهد: سالن همایش مرکز صداوسیمای کردستان محل برگزاری افتتاحیه، سینما بهمن سنندج محل اختتامیه و دانشگاه کردستان نیز میزبان برگزاری کمیسیون‌های پنج‌گانه (صدا، سیما، خبر، موسیقی، پژوهش) به‌همراه کمیسیون مجازی هستند.

امان‌اللهی با اشاره به برگزاری نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی استان کردستان می‌گوید: بر این باوریم که صنايع دستی پيوند هنر و معنويت است و از این رو برنامه‌های متنوعی در این مدت به منظور شناساندن ظرفیت‌های صنایع‌دستی استان به مهمانان خواهیم داشت. حضور صنعتگران و هنرمندان مطرح در رشته‌های مختلف استانی با هدف هر چه بهتر معرفی کردن و شناساندن اين هنرها به برنامه‌سازان و پژوهشگران و همچنین معرفی فرهنگ و هنر استان به مهمانان در نظر گرفته شده است. وی می‌افزاید: از دیگر برنامه‌ها برپایی تور یک‌روزه شهرستان مریوان است که علاوه بر جاذبه‌های گردشگری همچون دریاچه زریوار و منطقه اورامانات معروف به هزار ماسوله، یادمانی از سال‌های دفاع‌مقدس هم با خود به‌همراه دارد.

امان‌الهی با اظهار امیدواری از برپایی موفقیت‌آمیز این جشنواره اظهار می‌کند: این جشنواره ظرفیت خوبی برای معرفی و توسعه هر چه بیش‌تر استان کردستان در حوزه‌های مختلف است و با توجه به حضور افراد نخبه و تاثیرگذار، هنرمندان، کارشناسان و برنامه‌سازان در این جشنواره، امیدواریم زوایا و ظرفیت‌های پنهان استان کردستان بهتر معرفی شود. وی در پایان خاطرنشان می‌کند: دغدغه اصلی ما و مردم صمیمی و مهربان استان این است كه بتوانیم میزبان خوب و شایسته‌ای برای مهمانان عزیز باشیم. هر چند قطعاً دوست داریم همچون گذشته با كسب توفیقات در جشنواره هم‌زمان با میزبانی، بدرخشیم از این رو برای ارسال آثار برتر تلاش كرده‌ایم و امیدواریم در پرتو فضل الهی، یکی از بهترین دوره‌های جشنواره تولیدات استانی را به یادگار بگذاریم.

 

آمادگی برای رقابت و میزبانی

 برگزاری بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها، از بزرگ‌ترین رویدادهای  فرهنگی و رسانه‌ای  رسانه​ملی است.  استان فرهنگی کردستان با کوشش و اهتمام همه‌جانبه مدیران و کارشناسان مجربش و با تشکیل 13 کمیته، سعی در منزلت‌بخشی به جشنواره تولیدات مراکز دارد. شرح این وظایف و برنامه‌ریزی‌های انجام شده را از زبان مدیران هر بخش مرور می کنیم.

مسلم ابراهیمی، مسئول کمیته تبـلیـغـات و اطلاع‌رسانی: این کمیته موظف است با تهیه گزارش از ابتدای فعالیت کمیته‌های جشنواره به‌صورت مکتوب، عکس و تصویر، راه‌اندازی شبکه‌های مجازی اطلاع‌رسانی لحظه‌ای، دریافت شماره تلفن مدعوین جهت اطلاع‌رسانی، اطلاع‌رسانی فعالیت‌های جشنواره به نشریات استانی، روند برگزاری جشنواره را در مسیری مناسب قرار دهد.

پیمان سلیم‌فرد، مسئول کمیته موسیقی: فراهم کردن محل برگزاری کمیسیون موسیقی با همکاری سایر کمیته‌ها و اجرای موسیقی زنده در مبادی ورودی اجلاس، بخشی از وظایف این کمیته است. همچنین اجرای موسیقی در محل‌های اجرای برنامه‌ها و همکاری برای اجرای برنامه‌های هفته فرهنگی هنری استان نیز به این جشنواره رنگ و بوی دیگری خواهد بخشید.

 حسینعلی رحمانی، مسئول کمیته فنی: این کمیته تلاش می‌کند با آماده‌سازی محل‌های برگزاری کمیسیون‌های پنج‌گانه و تهیه تجهیزات مورد نیاز برای انعکاس رویدادهای جشنواره در محل‌های مختلف و هماهنگی با مرکز تولید فنی و پخش برای دریافت واحد سیار و SNG در انعکاس هر چه مطلوب‌تر جشنواره موفق باشد.

سیدعلی موسوی، مسئول کمیته امنیت: برگزاری چنین جشنواره‌ای نیازمند ایجاد تعامل با شورای تامین استان برای برقراری امنیت در محل‌های اقامت، افتتاحیه، اجلاس، کمیسیون‌ها و اختتامیه است که امیدواریم با تعامل کارآمد با ستاد مرکزی جشنواره و مسئولان ذی‌ربط استانی در برگزاری ایمن جشنواره موثر باشیم.

 علی مرادی، مسئول کمیته برگزاری افتتاحیه و اختتامیه: فراهم ساختن مکان اجرای افتتاحیه و اختتامیه، آماده‌سازی جایگاه مراسم، برگزاری مراسم ویژه قبل از ورود مهمانان به سالن اجلاس افتتاحیه و اختتامیه، فراهم‌آوردن تمهیدات ضبط و پخش مراسم از شبکه‌های مختلف سیماو تعیین جایگاه مدعوین در محل اجلاس از مهم‌ترین وظایف این کمیته است.

 سیدصداقت‌الله موسوی، مسئول کمیته پشتیبانی و امور مالی: پیگیری مستمر برای جلب مشارکت حداکثری دستگاه‌های استان، تأمین و نظارت مالی بر هزینه‌های مورد نیاز برگزاری جشنواره، تامین بودجه برای تولید برنامه‌های ویژه جشنواره، تهیه هدایا برای  مهمانان و مدعوین از جمله وظایفی است که این کمیته بر عهده دارد.

 صمد وطن‌خواه مسئول کمیته فرهنگی و هنری: این کمیته خود را موظف می‌داند ضمن هماهنگی با معاون سیما، امکان ضبط و پخش برنامه‌های هفته فرهنگی، هنری شهرستان‌ها از شبکه‌های سراسری و محلی را فراهم کند. همچنین طرح‌های پیشنهادی‌اش برای بهتر برگزار شدن این جشنواره و نمایشگاه قابل‌تأمل خواهد بود. در این میان، این کمیته ضمن ارتباط مستمر با فرمانداران و دستگاه‌های ذی‌ربط، تمام هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای مراسم ویژه هفته فرهنگی در سراسر شهرستان‌های استان کردستان را عهده‌دار شده است و با برقراری ارتباط زنده با شبکه‌های سراسری سیما انعکاس این مراسم را برعهده دارد.

 علیرضا قهرمانی، مسئول کمیته صدا: تولید و پخش برنامه‌های جشنواره به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، ایجاد فضای جشنواره در سراسر استان با تولید برنامه‌های مرتبط و پوشش برنامه‌های هفته فرهنگی استان از طریق ارتباط زنده و برگزاری کمیسیون صدا با هماهنگی سایر کمیته‌ها از مهم‌ترین وظایفی است که در طول برگزاری جشنواره برعهده این کمیته است.

امین اقبالی، مسئول کمیته اسکان و پذیرایی: این کمیته خرسند است که با تعیین محل‌های اقامتی و اسکان مدعوین بر اساس اولویت‌ها فضایی امن و آرام برای مهمانان برقرار کند. در این میان تلاش شده در این باره اطلاع‌رسانی دقیق انجام شود. ضمن اینکه با تهیه بسته‌های تبلیغاتی، بن پذیرایی، جدول غذایی مناسب و کارت ورود به سالن‌های اجلاس، این امر در سهولت و آرامش برگزار خواهد شد.

 اسماعیل شریفیان، مسئول کمیته تشریفات: هماهنگی با مراکز و مدعوین برای اطلاع از ورود و خروج مهمانان، انجام تشریفات استقبال و بدرقه به نحو مطلوب، هماهنگی با ترابری برای انتقال مدعوین، ایجاد ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی در تمامی مبادی ورودی، استقرار اورژانس در اماکن اقامتی اجلاس و محل تشکيل  کمیسیون‌ها و نيز برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی از جمله وظایف این کمیته است.

 فرهاد میمنت آبادی، مسئول کمیته پژوهش: فراهم کردن محل برگزاری کمیسیون پژوهش با هماهنگی واحد فنی، نظرسنجی از مدعوین برای تعیین میزان رضایت‌مندی از بخش‌های مختلف جشنواره و تهیه بروشورهای معرفی استان، از مهم‌ترین وظایف این کمیته است.

 علیرضا خوش‌گفتار، مسئول کمیته خبر: این کمیته با پوشش خبری هفته فرهنگی کردستان و ایجاد فضای جشنواره‌ای قبل از زمان برگزاری اجلاس در کنار مصاحبه‌های تاثیرگذار با شخصیت‌های استانی و کشوری در خصوص اهمیت جشنواره تلاش می‌کند از انعکاس به‌هنگام افتتاحیه و اختتامیه و کمیسیون‌های پنج‌گانه نیز غافل نماند. در این میان فراهم کردن محل برگزاری کمیسیون خبر نیز بر عهده این کمیته است.

 مجاهد بنی‌عامریان، مسئول کمیته سیما: تعیین کنداکتور دقیق، متناسب با شرایط جشنواره، انتخاب آثار فاخر مرکز از سال‌های گذشته تا کنون و پخش مداوم از شبکه‌های استانی و سراسری، ضبط  و پخش مراسم افتتاحیه و اختتامیه و کمیسیون‌های پنج‌گانه، آماده‌سازی محل برگزاری کمیسیون سیما، برنامه‌ریزی برای تولید و پخش برنامه‌های فاخر و شاد از ماه ذی‌الحجه و اعیاد غدیر و قربان مهم‌ترین وظیفه این کمیته است.

 

 امین اقبالی، مسئول کمیته اسکان و پذیرایی: این کمیته خرسند است که با تعیین محل‌های اقامتی و اسکان مدعوین بر اساس اولویت‌ها فضایی امن و آرام برای مهمانان برقرار کند. در این میان تلاش شده در این باره اطلاع‌رسانی دقیق انجام شود. ضمن اینکه با تهیه بسته‌های تبلیغاتی، بن پذیرایی، جدول غذایی مناسب و کارت ورود به سالن‌های اجلاس، این امر در سهولت و آرامش برگزار خواهد شد.

 اسماعیل شریفیان، مسئول کمیته تشریفات: هماهنگی با مراکز و مدعوین برای اطلاع از ورود و خروج مهمانان، انجام تشریفات استقبال و بدرقه به نحو مطلوب، هماهنگی با ترابری برای انتقال مدعوین، ایجاد ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی در تمامی مبادی ورودی، استقرار اورژانس در اماکن اقامتی اجلاس و محل تشکيل  کمیسیون‌ها و نيز برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی از جمله وظایف این کمیته است.

 فرهاد میمنت آبادی، مسئول کمیته پژوهش: فراهم کردن محل برگزاری کمیسیون پژوهش با هماهنگی واحد فنی، نظرسنجی از مدعوین برای تعیین میزان رضایت‌مندی از بخش‌های مختلف جشنواره و تهیه بروشورهای معرفی استان، از مهم‌ترین وظایف این کمیته است.

 علیرضا خوش‌گفتار، مسئول کمیته خبر: این کمیته با پوشش خبری هفته فرهنگی کردستان و ایجاد فضای جشنواره‌ای قبل از زمان برگزاری اجلاس در کنار مصاحبه‌های تاثیرگذار با شخصیت‌های استانی و کشوری در خصوص اهمیت جشنواره تلاش می‌کند از انعکاس به‌هنگام افتتاحیه و اختتامیه و کمیسیون‌های پنج‌گانه نیز غافل نماند. در این میان فراهم کردن محل برگزاری کمیسیون خبر نیز بر عهده این کمیته است.

 مجاهد بنی‌عامریان، مسئول کمیته سیما: تعیین کنداکتور دقیق، متناسب با شرایط جشنواره، انتخاب آثار فاخر مرکز از سال‌های گذشته تا کنون و پخش مداوم از شبکه‌های استانی و سراسری، ضبط  و پخش مراسم افتتاحیه و اختتامیه و کمیسیون‌های پنج‌گانه، آماده‌سازی محل برگزاری کمیسیون سیما، برنامه‌ریزی برای تولید و پخش برنامه‌های فاخر و شاد از ماه ذی‌الحجه و اعیاد غدیر و قربان مهم‌ترین وظیفه این کمیته است.

پیمان سلیمفرد، مسئول کمیته موسیقی: فراهم کردن محل برگزاری کمیسیون موسیقی با همکاری سایر کمیتهها و اجرای موسیقی زنده در مبادی ورودی اجلاس، بخشی از وظایف این کمیته است. همچنین اجرای موسیقی در محلهای اجرای برنامهها و همکاری برای اجرای برنامههای هفته فرهنگی هنری استان نیز به این جشنواره رنگ و بوی دیگری خواهد بخشید.

 حسینعلی رحمانی، مسئول کمیته فنی: این کمیته تلاش میکند با آمادهسازی محلهای برگزاری کمیسیونهای پنجگانه و تهیه تجهیزات مورد نیاز برای انعکاس رویدادهای جشنواره در محلهای مختلف و هماهنگی با مرکز تولید فنی و پخش برای دریافت واحد سیار و SNG در انعکاس هر چه مطلوبتر جشنواره موفق باشد.