سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

کمک رسانه ملی به تبیین و اجرای طرح جامع سلامت - صفحه محتوایی خبر

 

 

کمک رسانه ملی به تبیین و اجرای طرح جامع سلامت

معاون امور استان های سازمان صدا و سیما گفت:در نظرسنجی های مختلف و مستمر، همواره جامعه پزشکی در صدر گروه های مرجع و قابل اعتماد مردم قرار دارند که باید از آن صیانت شود.
به گزارش روابط عمومي معاونت امور استان ها، دكتر علي دارابي در نشست مديران روابط عمومي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي سراسر كشور و سازمان هاي وابسته كه در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با بيان اينكه سلامت بزرگترين سرمايه هر انسان در جامعه است، اظهار داشت: حوزه سلامت شاخص ها و نشانه هاي توسعه يافتگي كشورهاي مختلف است و در دهه هاي اخير، سازمان ملل متحد و سازمان جهاني بهداشت اهتمام ويژه اي به نام گذاري سال ها به ويژه با موضوعات سلامت و بهداشت داشته اند.
دكتر دارابي از دكتر هاشمي به عنوان فخر هيات دولت ياد كرد و گفت: از اول انقلاب و در زمان جهاد سازندگي با ايشان آشنا هستم و در حال حاضر هم همان روحيه جهادي و عالمانه را دارد.
وي اضافه كرد: وزير بهداشت در طول تصدي مسئوليت خود، تا كنون 217 سفر به ويژه به مناطق محروم و مرزي داشته كه از حجم بسياري از سفرهاي برخي از دولت هاي بعد از انقلاب بيشتر است و اين كار جاي قدرداني دارد.
معاون امور استان هاي سازمان صدا و سيما گفت: علي رغم وجود محدوديت ها و چالش هاي موجود اما اقدامات بسيار بزرگ و افتخار آميزي در حوزه سلامت انجام شده و شاهد بوديم كه وزراي سابق همواره از مشكلاتي مانند كمبود تخت بيمارستاني و قدمت بسيار بالاي مراكز درماني سخن مي گفتند اما در سراسر كشور، اقدامات مناسبي در حوزه بهداشت و درمان انجام شده است.
وي خدمات انجام شده حوزه سلامت را در مسير اهداف انقلاب اسلامي عنوان كرد و افزود: ابلاغ سياست هاي كلي سلامت از سوي مقام معظم رهبري، اولويت ها و دستور كار را به صورت دقيق مشخص كرده اما بايد افكار عمومي را بسيج كرد و كمتر وزارتخانه اي به اندازه وزارت بهداشت، چنين اعتماد و اعتباري را در بين مردم دارد.
دكتر دارابي با اشاره به فرا رسيدن عصر و جهان رسانه اي، تصريح كرد: لازم است تا روابط عمومي را با توجه به عصر رسانه اي، بازتعريف كنيم زيرا روابط عمومي ديگر نبايد فقط به انتشار نشريات، رييس نامه يا وزير نامه بپردازد بلكه روابط عمومي امروز ديگر، هنر، فن و مديريت است و در بسياري از دانشگاه هاي معتبر دنيا، روابط عمومي در حوزه هاي مديريت تدريس مي شود و هر مدير بايد يك روابط عمومي باشد.
وي با اشاره به تعدد رسانه هاي مختلف تصويري، صوتي، مكتوب، ديجيتال و شبكه هاي اجتماعي، خاطرنشان كرد:هدف روابط عمومي بايد تعامل حسنه با رسانه ها و پاسخگو و در دسترس آنها باشد زيرا روابط عمومي و رسانه ها، همسايه ديوار به ديوار هستند و اعتماد، سرمايه بزرگ بين روابط عمومي و رسانه ها است.
وي به تشريح ظرفيت هاي رسانه ملي پرداخت و گفت: رسانه ملي داراي 145 شبكه راديو و تلويزيون است كه با بيش از 35 زبان فراملي، برنامه هاي مختلفي را تهيه و توليد مي كنند و از مجموع 145 شبكه راديو و تلويزيوني،70شبكه در استانها قرار دارد كه مي توان از اين ظرفيت براي ارتقاي سلامت جامعه بهره برد.
دكتر دارابي خاطرنشان كرد: در دوره جديد صدا و سيما، يكي از مهمترين تصميمات، تصويري كردن راديوهاي استاني بود كه گام بزرگي براي بهتر ديده و شنيده شدن راديو به حساب مي آيد علاوه بر اين شبكه و راديو سلامت، به طور 24 ساعته به توليد برنامه هاي حوزه سلامت مي پردازند و حجم برنامه ها با موضوع سلامت در ساير شبكه ها در حوزه خبر، مستند و برون مرزي زياد است.
معاون امور استانهاي سازمان صدا و سيما اضافه كرد: بايد كارها و توليدات مشتركي در حوزه پويانمايي، انيميشن، فيلم، سريال، ساخت مستند، نماهنگ، برنامه هاي گفتگو محور و به ويژه زيرنويس كه قدرت بسيار زيادي دارد، را براي ارتقاي سلامت مردم انجام دهيم و جشنواره ها مانند جشنواره توليدات راديويي استانها مي تواند ظرفيت مناسبي براي همكاري باشد.
وي با تاكيد بر اهميت ارتباط و تعامل حوزه سلامت با رسانه ملي، گفت: شوراي عالي سلامت صدا و سيما به زودي آغاز بكار مي كند و مديران روابط عمومي دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور مي توانند در دعوت بهترين كارشناسان به صدا و سيما كمك كنند از سوي ديگر نيز نقش آنها در گسترش استفاده از اصطلاحات ساده و مورد فهم مردم بسيار مهم است زيرا بسياري از مردم با واژه ها و اصطلاحات دشوار و لاتين پزشكي، آشنايي ندارند.
بنا بر اين گزارش، مديران روابط عمومي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي و سازمان هاي وابسته نيز به بررسي موضوعات مختلف در زمينه همكاري صدا و سيماي استان ها با دانشگاه ها و دانشكده هاي خود پرداختند و از دكتر دارابي خواستند تا صدا و سيما در چند ماه پاياني دولت، همچنان بر همكاري مناسب خود با آنها ادامه دهد.