سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

یزد و میراثی جهانی برای تحقق توسعه پایدار - صفحه محتوایی خبر

 

 

یزد و میراثی جهانی برای تحقق توسعه پایدار

یزد و میراثی جهانی برای تحقق توسعه پایدار

 

برنامه تلویزیونی سهشنبه شب 24 مرداد «سروستان» با حضور نمایندگان مردم یزد در مجلس، به بررسی ظرفیتها و مشکلات این استان اختصاص داشت.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سهشنبه شب 25 مردادماه با حضور دو تن از نمایندگان مردم استان یزد در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

مهمانان این برنامه محمد رضا تابش نماینده مردم اردکان و عضو کمیسیونبرنامه، بودجه و محاسبات خانه ملت به همراه محمد رضا صباغیان بافقینماینده مردمان خونگرم مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد در مجلس شورایاسلامی و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور بودند.

در بخش نخست برنامه، محمدرضا صباغیان با اشاره به بررسی عملکرد وزاری پیشنهادی توسط نمایندگان مجلس برای دادن رأی اعتماد به کابینه دوازدهم اظهار کرد: تا پایان پنجشنبه این هفته شاهد ارائه برنامههای وزرا و بررسی نمایندگان خواهیم بود و امیدواریم این بار هم نقش نظارتی خود را به بهترین نحو انجام دهیم و به دولت برای خدمترسانی به مردم کمک کنیم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال عدم رأی اعتماد به بعضی وزرای پیشنهادی گفت: نقد منصفانه و مشفقانه همیشه وجود دارد و هدف، کمک به دولت است.

محمدرضا تابش هم با اشاره به اینکه اکثریت مجلس جزو حامیان دولت حاضر هستند عنوان کرد: انتخاب وزرا حق رئیس جمهور است و نمایندگان هم حق دارند بررسی لازم را انجام دهند و بر اساس تشخیصی که میدهند رأی بدهند.

وی با بیان اینکه رئیس دولت سالانه باید یک میلیون شغل ایجاد کند گفت: باید نظرات رهبری را در امور کلی و اصلی کشور در نظر بگیریم و محدودیتها و مشکلات دولت را هم درک کنیم.

تابش تصریح کرد: بعید میدانم برخی وزرا رأی نیاورند ولی اگر هم نمایندگان مردم چنین تشخیصی بدهند خیر دولت و مردم را میخواهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: باید با توجه به مطالباتی که مردم دارند، خواستههای آنها را پیگیری کنیم و از دولت بخواهیم در راستای حل مشکلات گام بردارد.

در بخشی دیگر از برنامه «سروستان»، صباغیان با اشاره به طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در مجلس گفت: طرح دیگری هم در این بین تصویب شده که شامل ارائه گزارش عملکرد سالانه رئیس دولت و اعضای کابینه به مجلس است.

وی افزود: بر این اساس، بُعد نظارتی مجلس تقویت میشود چرا که معتقدیم مجلس هنوز از ظرفیتهای نظارتی خود استفاده لازم و کافی را نداشته است.

بخش دیگر برنامه این هفته، به گفتوگو با این دو نماینده مردم یزد در خانه ملت، درباره ویژگیها، ظرفیتها و اقدامات صورت گرفته برای این استان اختصاص داشت.

ناصرخیرخواه مجری «سروستان» از دو مهمان برنامه در مورد حال و احوال روستائیان حوزههای انتخابیهشان پرسید.

محمدرضا تابش در پاسخ به این سوال با بیان اینکه 85 درصد جمعیت استان یزد شهرنشین هستند گفت: البته بعد از انقلاب شاهد رشد شهرنشینی و کاهش جمعیت روستاها بودهایم ولی در یزد این روند بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: دلیل این مسئله عدم اشتغال پایدار در روستاهای یزد به دلیل کمبود منابع آبی است به طوری که در حال حاضر آب شرب حدود 300 روستا به وسیله تانکر تأمین میشود و کشاورزی آنها هم با مشکلات بیشتری روبروست.

تابش تصریح کرد: هر متر مکعب آب در این روستاها با قیمتی حدود 10 هزار تومان تأمین میشود و بعضی روستانشینان هم برای خشک نشدن درختان و باغات، از قالبهای یخ استفاده میکنند.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازگشت مردم به روستاها هم نیازمند مطالعات و اقدامات گستردهای است خاطرنشان کرد: روستاهای یزد وضعیت مناسبی از نظر تأمین آب ندارند و باید فکری برای این موضوع کرد.

 

روستائیان یزد به خاطر اخذ وام برای نجات کشاورزی خود گرفتار بانکها شدهاند

محمدرضا صباغیان بافقی هم در ادامه این گفتوگو به دیگر مشکلات روستائیان یزد پرداخت و گفت: معضلات گوناگون سبب شده روستانشینان یا به شهرها مهاجرت کنند یا وامهای طولانی مدت اخذ کنند که به خاطر همین مسئله گرفتار بانکها شدهاند.

وی مهاجرت بی رویه به شهرها را عامل آسیبهای اجتماعی همچون حاشیهنشینی دانست و تصریح کرد: زنی را در یکی از روستاها دیدم که پای درخت گردوی کهنسالش که در حال خشک شدن بود نشسته بود و گریه میکرد، این مشکلات کم آبی در روستاهای یزد است که هر سال بدتر میشود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی یک و نیم میلیارد دلار برای حل مشکلات روستاها اختصاص داده ولی نیازمند تدبیر بیشتر و بهتر نمایندگان مردم در خانه ملت برای رفع معضلات روستائیان هستیم.

پخش گزارشی پیرامون وضعیت بهداشتی و درمان یزد، بخش بعدی برنامه «سروستان» بود و در ادامه گفتوگوی خیرخواه با دو تابش و صباغیان پی گرفته شد.

 

بدون طرح آمایش سرزمینی در پهنه ایران در مسیر توسعه پایدار قرار نخواهیم گرفت

محمدرضا تابش با بیان اینکه توسعه پایدار نیازمند رشد اقتصادی و تولید ثروت است گفت: توجه به مسائل اجتماعی از جمله گسترش عدالت و حفظ محیط زیست از دیگر عوامل توسعه پایدار هستند و تا زمانی که به وسیله برنامههای آمایش سرزمینی در گستره ایران زمین، این سه ضلع را تکمیل نکنیم دوره آزمون و خطا به سر نمیرسد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: این بدان معناست که اگر ارزیابی درستی از ظرفیتها و امکانات موجود نداشته باشیم، نمیتوانیم در مسیر توسعه پایدار گام برداریم.

محمدرضا صباغیان بافقی هم در این زمینه با اشاره به عدم اجرای برنامههای علمی به منظور توسعه کشور خاطرنشان کرد: این مسئله به زیرساختها بر میگردد که اصلیترین آنها مجلس است.

وی ادامه داد: برنامه توسعه پنجم به عقیده کارشناسان بین 20 تا 30 درصد اجرایی شده و استان یزد هم از این مقوله استثناء نیست؛ تا زمانی که مجلس بُعد نظارتی خود را تقویت نکند، دولتها انحرافاتی از بودجه و برنامه دارند.

صباغیان بافقی گفت: برخی نمایندگان بر اساس شعارها یا علاقمندیها و سلایق خود، طرحهایی ارائه می‌‌دهند و با قدرتی که دارند و با فشار زیاد آنها را اجرایی میکنند که موجب میشود دولت از مسیر خود خارج شود و این مسئله به یک فرهنگ در مجلس تبدیل شده است.

نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز شاهد هستیم وزرای پیشنهادی رئیس جمهور جلسات متعددی با نمایندگان دارند تا برنامههایشان را ارائه دهند، چه خوب است که همین وزرا طی 4 سال آینده هم جلساتی داشته باشند و بگویند مثلا یک چهارم آن وعدهها و برنامهها را اجرایی کرده‌‌اند.

تابش هم در ادامه با بیان اینکه نیازمند تقسیم کار سرزمینی بر اساس طرحهای آمایش سرزمینی سازمان برنامه و بودجه هستیم خاطرنشان کرد: نمایندگان هم باید به نتایج علمی کار گردن بنهند وگرنه همین اقدامات سلیقه‌‌ای بوده که بسیاری از منابع طبیعی از جمله آب را از دست دادهایم.

وی گفت: ثبت بافت تاریخی یزد در میراث جهانی یونسکو، موقعیت ممتازی را برای این استان به وجود آورده که باید به خوبی از آن استفاده کنیم؛ امروز با مشکلاتی همچون کمبود آب و آلودگی هوا در یزد روبرو هستیم که البته با اجرای طرحهایی همچون انتقال آب از خلیج فارس، برخی از آنها حل میشوند.

 

استاندار یزد: مرکز سرمایهگذاری یزد به منظور کاهش بوروکراسی اداری راهاندازی شده است

سید محمد میرمحمدی استاندار یزد هم مهمان تلفنی برنامه «سروستان» بود؛ وی در سخنانی با اشاره به تدوین سند آمایش سرزمینی این استان و آماده شدن آن تا پایان سال جاری گفت: این یک طرح ملی است ولی مطالعات منطقهای آن توسط هر استان صورت میگیرد.

وی افزود: یزد جزو استانهای غنی از نظر منابع معدنی و انسانی است و در عین حال عرصههای گردشگری و علم و فناوری آن هم متنوع هستند بنابراین باید به مجموعه استان به عنوان جورچینی نگاه کنیم که هر قطعه آن، قطعه دیگر را تکمیل میکند.

استاندار یزد با بیان اینکه مرکز سرمایهگذاری استان راهاندازی شده است گفت: در این مرکز از همه دستگاههای ذیربط برای صدور مجوز فعالیتهای صنعتی و تولیدی دعوت به حضور شده تا سرمایهگذاران به دور از بوروکراسیهای اداری، بتوانند مراحل اداری را طی کنند.

وی ادامه داد: در گذشته برخی مجوزها صادر میشدند و سپس سرمایهگذاران به دنبال تاییدیه دیگر نهادها میرفتند ولی ایجاد این مرکز سبب شده در یک مکان، همه مجوزها و تاییدیهها مورد بررسی قرار بگیرند.

میرمحمدی با اشاره به تولید صیفیجات گلخانهای در یزد و صادرات آنها به روسیه عنوان کرد: این اقدام به منظور صرفهجویی در مصرف آب صورت گرفته است.

استاندار یزد افزود: با توجه به ثبت بافت تاریخی یزد در میراث جهانی یونسکو، توسعه گردشگری هم جزو اولویت برنامههای کاری قرار دارد ضمن اینکه منطقه علم و فناوری یزد هم به عنوان نخستین مورد در سطح کشور فعالیت خود را شروع کرده است.

«سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه، هر هفته با حضور نمایندگان مردم یکی از استان‌های کشورمان در قوه مقننه و برخی مسئولان دولتی، از شبکه «شما» و همزمان از شبكه استاني  پخش می شود.

زمان پخش این برنامه ساعت 22:00 سه‌شنبه شب‌هاست.