رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

یک روز در پشت صحنه «خوشا شيراز» - صفحه محتوایی خبر

 

 

یک روز در پشت صحنه «خوشا شيراز»

یک روز در پشت صحنه «خوشا شيراز»

جذب مخاطب ميليوني با برنامه استاني

برنامه هايي با ماهيت جنگ هاي هفتگي همواره جزو پرمخاطب ترين برنامه هاي تلويزيون به شمار مي روند. دعوت از چهره هاي سرشناس و پخش آيتم هاي جذاب و موسيقي جزو ابزارهاي جذب مخاطب در اين سبک آثار به شمار مي روند. در اين ميان پخش برنامه «خوشا شيراز» با ماهيت جنگ هفتگي آن هم به مدت چهار سال باعث شد که بسياري به دنبال علت ماندگار اين برنامه باشند.  برنامه اي که از شبکه استاني فارس پخش مي شود، اما مخاطبانش از سراسر ايران هستند.

 چرا پخش اين برنامه چهار سال ادامه پيدا کرد؟

پخش اين برنامه از آذر سال 89 و همزمان با تغيير مديريتي در مرکز صدا و سيما استان فارس شروع  شد. اين برنامه صبح جمعه هر هفته روي آنتن مي رود و  بسياري از مخاطبان به واسطه حضور چهره هاي مطرح اين برنامه را تماشا مي کنند. هادي قندي تهيه کننده برنامه خوشا شيراز در پاسخ به اين سوال مي گويد: «خوشا شيراز» همواره نسبت به معرفي چهره هاي مطرح استان فارس پيش قدم بود و طي مدتي که اين برنامه روي آنتن بوده اکثر چهره هاي مطرح اين استان را به خوشا شيراز دعوت کرديم تا از اين طريق هم بتوانيم اداي دين کنيم و هم اينکه مردم با فعاليت شان بيشتر آشنا شوند، اما از جايي به بعد حس کرديم اگر بخواهيم صرفا تمرکزمان را روي اين موضوع بگذاريم، ممکن است دچار تکرار شويم. ضمن اينکه بازخوردهاي زيادي از برنامه گرفتيم و متوجه شديم  «خوشا شيراز» مخاطبان سراسري دارد که بايد از حضورشان بهره ببريم و خوراک مناسبي را به آنها ارائه دهيم. به همين خاطر در کنار معرفي هنرمندان شيرازي از هنرمندان مطرح غير شيرازي هم دعوت  کرديم و هدف ما بيشتر ملي کردن اين برنامه است.  ضمن اينکه از فرصت به وجود آمده براي معرفي هر چه بيشتر استان فارس و هنرمندانش هم استفاده کرديم.

 لواساني و سبکي متفاوتي از اجرا خوشا شيراز

«خوشا شيراز» از ابتداي زمان پخشش سعي کرد براي جذب بيشتر مخاطبان از  چهره هاي مطرح به عنوان مجري برنامه اش بهره بگيرد. اجراي قسمت هاي ابتدايي اين برنامه برعهده پژمان بازغي بود، اما بعد از مدتي پاي مجريان مطرح ديگري نظير محمد سلوکي و... هم به اين برنامه باز شد. اين روزها هم مژده لواساني به همراه مجري استاني محسن آزادي به اجراي برنامه مي پردازد. لواساني در مورد حضورش در اين برنامه مي گويد: اجراي برنامه براي من در شهري مانند شيراز که از نظر من رويايي ترين شهر دنياست، حس کم نظيري دارد. برنامه «خوشا شيراز» اين امکان را به من مي دهد تا به شکل صميمانه اي به اجراي برنامه بپردازم و از اين طريق ارتباط بيشتري و بهتري را با مخاطب برقرار کنم. هر چند که همزمان با اجراي برنامه «خوشا شيراز» در «کافه سوال» هم به اجراي برنامه مي پردازم، اما سبک متفاوت اجرايم در اين دو اثر باعث مي شود که اين همزماني باعث به تکرار کشيدنم نشود. تفاوت هايي که در اجراي اين دو برنامه وجود دارد، بر گرفته از ژانر متفاوت اين دو اثر است. «خوشا شيراز» يک دورهمي ساده و گرم آخر هفته اي با هنرمندان و  مخاطبان به شمار مي رود که توانسته در طول چهار سال گذشته سطح کيفيتش را حفظ کند و دچار ساده انگاري نشود. من  اجراي برنامه هاي سينمايي را نيز در راديو برعهده داشتم و همين موضوع به من کمک کرده  تا در «خوشاشيراز» گپ هاي صميمانه و در عين حال با معلوماتي را با هنرمندان داشته باشم و از آن اطلاعات بهره بگيرم. من اين سبک از شو تلويزيوني را بسيار دوست دارم، چرا که برنامه هايي از اين دست به دور از هر گونه ابتذال و سطحي نگري مخاطب را سر گرم ميکنند، اميدوارم ساخت اين برنامه ها در تلويزيون ما تداوم داشته باشد.

 نقش اسپانسر در تداوم خوشا شيراز

موضوعي که نمي توان در ساخت برنامه هايي از اين دست انکار کرد، بودجه کلاني است که برنامه هايي از اين دست مي خواهند؛ به ويژه اينکه اين برنامه در شيراز تدارک ديده شده و فاصله زماني زيادي را با تهران دارد بي ترديد هماهنگي هفته اي چند چهره سرشناس و حضور آنها در يک برنامه تلويزيوني بدون لطف اسپانسر و بودجه کافي ناممکن است؛ قندي تهيه کننده برنامه در اين باره مي گويد: از قسمت اول ساخت اين برنامه سعي کرديم به گونه اي عمل کنيم که هيچ هزينه اي بر صدا و سيماي استان فارس تحميل نشود و ما همه هزينه ها را از بخش خصوصي تامين کنيم در يک سال اول برنامه، همه هزينه ها را خودم تقبل کردم، اما بعد از اينکه برنامه ديده شد خوشبختانه توانستيم اسپانسرهايي را هم جذب برنامه کنيم. حضور اين حجم از مهمان مطرح در برنامه ما که آمارش در اين چهار سال به بيش از نهصد مهمان مي رسد، کار ساده اي نيست چرا که ما بايد ضمن فراهم کردن حضور افراد در برنامه شرايط اسکان آنها را به مدت دو روز ايجاد مي کرديم، اما خوشبختانه  اين اتفاق  در برنامه ما رخ داد و نکته جالب اينجاست که به جز برنامه هايي که ويژه  ايام عيد در تلويزيون روي آنتن مي رود هيچ برنامه اي را نداشتيم که بتواند به شکل منظم با اين مضمون روي آنتن برود.

ويشکا آسايش: لذت سفر در يک جنگ شيرازي

ويشکا آسايش که اولين حضورش را در يک برنامه تلويزيوني با «خوشا شيراز» تجربه کرده است، در مورد حضور در اين برنامه مي گويد: براي من هميشه مهم بوده که اولين حضورم در يک برنامه تلويزيوني با يک برنامه خوب رقم بخورد. در طول سال ها هيچ يک از پيشنهادهايي که براي حضور در برنامه هايي از اين دست داشتم من را متقاعد نکرد. اما وقتي حرف حضور در يک برنامه شيرازي پيش آمد همه چيز برايم تغيير کرد. بخشي از موضوع به اين خاطر بود که من اصالتا شيرازي هستم و نسبت به اين شهر علاقه زيادي دارم. ضمن اينکه اکثر همکارهايم از حضور در اين برنامه و فضاي مثبتي که در آن وجود دارد تعريف کردند. از طرفي جنس صحبت هايي که در اين برنامه مطرح مي شود، نسبت به ساير برنامه هاي تلويزيوني قابل مقايسه نيست  و بازيگر و مجري ميتوانند با خيال راحت تري حرف بزنند.

کلام آخر

هر چند که به اعتقاد بسياري از مديران شبکه استاني «خوشا شيراز» اين روزها به واسطه ميزان مخاطب و با استناد بر ارسال بالغ بر پانصد هزار پيامک به شکل هفتگي  به برنامه البته بنا بر اعلام دست اندرکاران يکي از موفق ترين برنامه هاي استاني به شمار مي رود، اما به نظر مي رسد الگوگيري صرف از اين برنامه جهت ساخت برنامه هاي مشابه در شبکه هاي استاني اشتباه بزرگي است. چرا که باعث تکرار مي شود. دليل موفقيت اين اثر هم در آن مقطع بي ترديد به دليل نگاه نو و متفاوت يک برنامه استاني بود.