سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

یک قرن تاریخ نساجی در اصفهان مصورمی شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

یک قرن تاریخ نساجی در اصفهان مصورمی شود


مستند حیات اجتماعی صنعت نساجی به تهیه کنندگی و کارگردانی بهروز ملبوس باف اصفهانی به مدت 40 دقیقه در صدا و سیمای مرکز اصفهان تهیه و تولید می شود.

ملبوس باف در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مراحل پیش تولید و تحقیق و نگارش این مستند به مدت 9 ماه طول کشیده است.  

وی با بیان اینکه تصویربرداری مستند حیات اجتماعی صنعت نساجی در دو مرحله انجام شده است گفت: مرحله اول تصویربرداری در زمستان سال گذشته و مرحله دوم در اردیبهشت سال جاری صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مراحل تدوین، صداگذاری و موسیقی این مستند در حال انجام است اظهار امیدواری کرد: مستند حیات اجتماعی صنعت نساجی تا پایان تیرماه سال جاری آماده پخش خواهد شد.  

ملبوس باف ابراز داشت: در این مستند بررسی حیات صنعت مدرن نساجی اصفهان در 100 سال اخیر محور اصلی کار را تشکیل می دهد که جذابترین بخش آن مربوطه به دهه 20 تا 30 است که به شکل گیری کارخانجات نساجی و تشکل های کارگری بر می گردد درست در همان سال است که چهره شهر اصفهان از یک شهر سنتی رو به تخریب به چهره یک شهر مدرن تبدیل می شود، بخش مولد شهر فعال می شود، اشتغال زایی افزایش می یابد و بخش عظیمی از معیشت مردم از راه اشتغال در همین کارخانه ها تأمین می شود.

وی افزود: از دهه 30 به بعد به خصوص در دوران مصدق و همزمان با ملی شدن صنعت نفت کم کم این کارخانجات خصوصی مجبور به استفاده از وام های دولتی می شوند که منجر به بدهکار شدن آنها می شود تا جایی که در دهه 50 اکثر این کارخانجات مصادره شده و به کارخانجات دولتی تبدیل می شوند.

وی اظهار داشت: پس از انقلاب و در دهه 60 همزمان با جنگ تحمیلی به علت تحریم ها این کارخانجات کمی رونق می گیرد ولی با آغاز دهه 70 دوباره بحران مالی کارخانجات نساجی شروع می شود و تا مرز ورشکستگی پیش می روند و بسیاری از آنها تعطیل می شوند و این جریان تا زمان حال ادامه می یابد.

ملبوس باف ادامه داد: ما سعی کردیم که با شکلی روایی و مدرن تر به قضیه نگاه کنیم و کاری نو ارائه کنیم، البته یکی از بزرگترین مشکلات موجود در این راه کمبود منابع تصویری به خصوص قبل از دهه 50 است تنها منابع تصویری موجود از آن سال ها در دست شبکه های خارجی است که با بودجه محدود ما، توان خرید آن را نداشتیم. ما حتی برای تهیه تصاویر از دهه های اخیر هم دچار مشکل بودیم و این کمبودها شاید اصلی ترین دلیل ما برای ساخت و تولید یک اثر قابل اعتنا درباره تاریخ معاصر کشورمان در حوزه مسائل اجتماعی است.

برخی از عوامل تولید این مستند عبارتند از:

استاد راهنما: منوچهر مشیری ، تدوین: زهرا نیازی  صدابردار: سروش عزیزی فیلم بردار: محمد غازی

alt

alt