سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

یک هفته با خلیج فارس در شما - صفحه محتوایی خبر

 

 

یک هفته با خلیج فارس در شما

یک هفته با خلیج فارس در شما

یک هفته با خلیج فارس در شما

شبکه مردمی شما به مناسبت روز ملی‌ خلیج‌ فارس در هفته پیش رو ساعت 12:30 مستندهای محیط زیستی مربوط به این خطه سرزمین مان را روانه آنتن می کند.

مستند رویای زیر آب برای روز شنبه 5 اردیبهشت در نظر گرفته شده است که اکوسیستم خلیج فارس و موجودات آبزی آن را به تصویر می کشد.

مستند نیش پیلی یکشنبه 6 اردیبهشت، کولاف تنها در جزیره دوشنبه 7 اردیبهشت، خلیج فارس بوم رنگی سه شنبه 8 اردیبهشت، صید مروارید چهارشنبه 9 اردیبهشت و مرجان ها در روز 10 اردیبهشت هر روز ساعت 12:30 روی آنتن شبکه "شما" می رود.

نیش پیلی یک نوع روش صید است که با قلاب انجام می شود و عنوانی است کلی برای مجموع هشت نوع از انواع روش صید که در سواحل تنگه هرمز و خلیج فارس به وسیله صیادان سخت کوش استفاده می شود. در این مجموعه انواع صید آبزیان در استان هرمزگان بوسیله صیادان سختکوش و ساعی به نمایش گذاشته می‌شود.

صید تن، حلوا سفید، صید با قلاب، کلگر، خوربنی در جنگل و فصل صید میگو از جمله موضوعاتی هستند که دست مایه اصلی تلاش و همت صیادان جنوبی در این مستند قرار گرفته است و در این مستند به آنها پرداخته می شود.

این مستندها با استفاده از گویش و موسیقی بومی منطقه، ضمن معرفی جغرافیای انسانی، برای برقراری ارتباط بیشتر و شناخت بهتر مخاطب ها در نظر گرفته شده است.

مستند فرهنگی اجتماعی تاریخ مرجانی زاگرس نیز به تهیه کنندگی علی کلانتری یکشنبه 6 اردیبهشت ساعت 15 در قاب شبکه "شما" جای می گیرد. این مستند با نگاهی تاریخی به جزیره زیبای کیش، تاریخچه و چگونگی پیدایش آن را بررسی و تبیین می کند. مستند تاریخ مرجانی زاگرس به سیر تاریخی و وجود آثار باستانی از قرون مختلف و حکومت های ایرانی می پردازد و نقش جزیره کیش در تجارت را بررسی خواهد کرد.

برنامه طبیعت گردی در هرمزگان نیز روز سه شنبه 8 اردیبهشت ساعت 15 به معرفی مکان های تاریخی و طبیعی هرمزگان می پردازد.

مستند خليج فارس مهد تمدن به تهیه کنندگی و کارگردانی یعقوب راستی در صداوسیمای خلیج فارس تولید شده است و ساعت 15 روز چهارشنبه از شبکه شما پخش می شود.

این مستند با استفاده از منابع آرشیوی و تولیدی به اجمال به سیر تطور تاریخی خلیج فارس از زمان تمدن بین النهرین تا عصر حاضر می پردازد واسناد و مدارک مربوط به خلیج فارس را براساس نوشته های دانشمندان عصر باستان به کمک نقشه ها، تصاویر و ... بررسی می کند.

مستند برگزیده ناخدا بابو با رويكرد مردم شناسي و با هدف معرفي فرهنگ، تاريخ، معماري، گويش و مراسم آييني دريانوردان و لنج سازان 'بندر كنگ' در سواحل شمالي خليج فارس توليد مي شود. مستند ناخدا بابو روايت‌گر تاريخ گذشته بندر كنگ و مردمان دريانورد آن است.

شخصيت اصلي اين فيلم ناخدايي است به نام بابو كه از يازده سالگي با كشتي همراه پدر درياها و اقيانوس را طي كرده و خود نيز بيش از 40 سال در مقام ناخدا صد جاشو و ملوان را همراه با هزاران محموله و كالا در درياها و اقيانوس‌ها جابه جا كرده است.

این مستند چهارشنبه 9 اردیبهشت ساعت 15 در شبکه شما به نمایش در میاید.