جهش تولید | یک‌شنبه، ۶ مهر ۱۳۹۹

‪ پخش مستند خیالی ساز از شبکه 4 - صفحه محتوایی خبر

 

 

‪ پخش مستند خیالی ساز از شبکه 4

‪ پخش مستند خیالی ساز از شبکه 4

 

مستند «خیالی ساز» با موضوع زندگانی یکی از اساتید نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران از شبکه 4 سیما پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها،  این مستند داستانی با ساختار پرتره، سرگذشت زندگی احمد خلیلی، استاد نقاشی قهوه خانه ای ایران را از زمان تولد تا روزهای پایانی زندگی درمصاحبه با دوستان، آشنایان، نقاشان طراز اول کشور و به واسطه مرور عکس ها، فیلم ها و دست نوشته هایی که از ایشان وجود دارد به تصویر می کشد.
این مستند تلاش می‌کند در مرحله اول استاد احمد خلیلی را با نمایش آثار نقاشی‌اش در قاب تصویر معرفی و ثبت کند همچنین به مفهوم نقاشی قهوه‌خانه‌ی و علت ضرورت حفظ این هنر(که یکی از دغدغه‌های استاد خلیلی بود) بپردازد و در نهایت سند تصویری ماندگاری از نقاشی و نقاشان قهوه‌خانه‌ای برای نسل‌های بعد بر جای گذارد.
مستند « خیالی ساز » در کنار معرفی این شخصیت و هنر نقاشی قهوه خانه ای، سعی در شناساندن و احیای هنرهای اصیل و بومی ایرانی همچون: نقالی و پرده خوانی به مخاطبان دارد وهمچنین علت کمرنگ شدن و به فراموشی سپرده شدن این هنرهای بومی و اصیل را در سال های اخیر بررسی می کند.

 مستند تلویزیونی « خیالی ساز » به تهیه کنندگی،نویسندگی و کارگردانی گیتی باقری به مدت ۵۲ دقیقه در شبکه قزوین تولید شده است که روز جمعه هفدهم مرداد ساعت 23 از شبکه 4 سیما روی آنتن خواهد رفت.
گفتنی است استاد خلیلی در کنار اساتیدی همچون: حسین آغاسی، محمد مدبر، حسن اسماعیل زاده‌، عباس بلوکی فر و حسین همدانی فنون نقاشی قهوه خانه‌ای را فرا گرفت. آثار ایشان هم اکنون در موزه هنرهای معاصر تهران، دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، کاخ موزه نیاوران، کاخ موزه سعدآباد و موزه آزادی نگهداری می‌شود همچنین ایشان درهنر مجسمه‌سازی، شعر و ادب و مقاله نویسی هم دست داشت، اما جامعه‌ هنری او را به عنوان نقاش قهوه‌خانه‌ای می‌شناسند. استاد احمد خلیلی در سال ۱۳۸۷ بر اثر سرطان ریه در سن ۶۴ سالگی در تهران درگذشت.