سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

"شما" نباید از ما دور شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

"شما" نباید از ما دور شود

راه‌اندازي صدا و سيماي مراکز استان‌ها را بايد گام بسيار موثري در راستاي تقويت هويت بومي و محلي مردمان ايران زمين دانست که تاکنون توانسته‌اند بخش قابل ملاحظه‌اي از علايق و خواست‌هاي بومي و محلي مردم را پاسخ دهند. نکته مهم اين که، شبکه‌هاي استاني، براي حفظ و صيانت از خرده‌فرهنگ‌ها و آداب و رسوم اقصي نقاط کشور شکل گرفته‌اند و ماموريت‌ها و شرح وظايف ابلاغي نيز عمدتاً با رعايت اين اصل اساسي تعريف و تبيين مي‌شود.

 بر اين اساس در شبکه‌هاي استاني ويژگي‌هاي ديني، مذهبي، قومي، تاريخي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي فقط در چارچوب و گستره بومي و محلي تعريف شده است که همواره بايد آن ها این ویژگی ها را مورد توجه جدي قرار دهند.

15 سال از تأسيس اولين شبكه استاني سيماي مراكز مي‌گذرد و در اين مدت اين شبكه‌ها در وجوه مختلف همچون نيروي انساني، تجهيزات، پوشش صدا و تصوير و... به ترازي رسيدند كه نه تنها موجبات جذب و رضايت خاطر نسبی مخاطبان استاني خود را کسب کرده اند به طوری که در آخرین نظر سنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات و افکار سنجی، میانگین مخاطب این شبکه ها در کشور 70 درصد و میزان رضایت آنان 74 در صد است بلكه از حيث توليد برنامه‌هاي كيفي جذاب به كميتي دست يافتند كه شبكه‌هاي سراسري سيما مجالي براي نمايش تمامي اين توليدات نداشته باشند .

alt

بنابراين در پاسخ به اين ظرفيت كمي و كيفي برنامه‌سازي در قدم اول از خرداد ماه سال گذشته به تدریج تا پایان سال ساعات پخش برنامه‌هاي شبكه‌هاي استاني سيما در بيش از 20 مركز از 8 ساعت به 24 ساعت افزايش يافت به طوری که هم اکنون تولید برنامه 29 شبکه استانی سیما از 39 هزار ساعت به 55 هزار ساعت و میزان پخش این شبکه ها از 105 هزار ساعت به 209 هزار ساعت رسیده است و در گام بعدي با بهره گيري از ظرفيت فرستنده‌هاي ديجيتال، شبكه مراكز استان‌ها (شما) پخش آزمايشي خود را از 14 تيرماه سال گذشته همزمان با ولادت امام حسين (ع) با پخش 17 ساعت برنامه آغاز كرد . 25 روز بعد دومين شبكه سراسري قابل دريافت توسط گيرنده‌هاي ديجيتال پس از شبكه مستند، در تاريخ 8 مرداد ماه با حضور رياست محترم جمهور رسماً افتتاح شد و در نهايت برخورداري شبكه (شما) از ظرفيت‌هاي بالاي برنامه سازي در مراكز باعث شد از 12 شهريور 1390  پخش برنامه‌هاي آن شبانه روزي و 24 ساعته شود .

این شبکه در راستای آرایش رسانه ای جامع، نافذ و موثر رسانه ملی با اتکا به تولیدات صدا و سیمای مراکز، از طریق تامین و تولید برنامه، یکپارچگی اقوام و اقشار مختلف استان های کشور را در عین گوناگونی، نمایش می دهد و عموم مردم، مخاطبان آن هستند. وجه غالب و گرایش عمده برنامه های این شبکه، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می باشد و پوشش آن سراسری است.

ترویج ارزش های دینی، آداب، فرهنگ ها و سنت های اصیل ایرانی به منظور ایجاد محیطی مساعد برای تعالی انسان، گسترش معنویت در جامعه و برقراری ارتباط نزدیک و صمیمانه میان اقوام مختلف کشور و آگاهی بخشی و ارتقا سطح اطلاعات عمومی مردم در همه زمینه ها از مهمترین اهدافی است که برای این شبکه تعریف شده است.

همچنین معرفی مزیت های نسبی، ظرفیت ها، توانمندی های استان های کشور، توجه به فرهنگ های بومی و منطقه ای در راستای تقویت همگرایی و هویت ملی، ارایه تصویر هنرمندانه از دستاوردها و خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی، تربیت و بهره گیری از استعدادهای کلیه هنرمندان استان ها از دیگر اولویت هایی است که این شبکه تلاش می کند تا به واسطه آن انتخاب جذاب دیگری برای مخاطبان رسانه ملی فراهم آورد.

اما با گذشت نزديك به يك سال از راه‌اندازي اين شبكه و مرور عملكرد آن، علي رغم ظرفيت‌هاي ذاتي اين شبكه كه ريشه در فرهنگ ناب ايراني دارد به نظر مي‌رسد هر چه از زمان و عمر آن مي‌گذرد از مزيت‌ها و جذابيت‌هاي آن كاسته مي‌شود. اگر چه این  آفت به نوعي گريبان‌گير اغلب شبكه هاي ديجيتال كه رويكرد تأمیني دارند و بيشتر برنامه‌هاي جذاب تأميني خود را بارها پخش نموده‌اند، شده است اما شبكه شما به دليل آنكه آبشخور تأمين برنامه‌هايش از 33 شبكه استانيست مي‌تواند برگ برنده‌اي از اين حيث در اختيار داشته باشد. با اين حال شبكه «شما» با توجه به اهداف و ظرفيت‌هايش كه برخي از آن‌ها در ابتداي اين يادداشت ذكر شد، مي‌بايست براي حفظ و افزايش جذابيت خود به نكات زير توجه بيشتري ‌نمايد:

در روزها و ماه‌هاي آغازين راه اندازی شبكه «شما» توجه كامل به پخش ساختارهاي جذاب همچون مستند، انيميشن، موسيقي- تصوير، فيلم‌هاي داستاني كوتاه و بلند و... جدول پخش برنامه‌هاي شبكه را جذاب و از سرعتي بالا برخوردار كرده بود اما اكنون پخش ميزگردهاي گفتگو محور در ايام عادي يا مناسبت‌ها كه در شبكه هاي ديگر با دكور و كارشناسان مختلف به وفور برگزار مي‌شود، ضرباهنگ جدول پخش اين شبكه را تحت الشعاع قرارداده است.

در تمامي شبكه‌هاي سراسري مخاطبان در حصار استوديو هاي تاريك سيما محصور شده‌اند، بنابراين استوديو گريزي مي‌بايست به عنوان يك اصل در برنامه‌هاي تركيبي شبكه شما مورد قرار گيرد اين مهم هم باعث معرفي نقاط بكر و ديدني استان‌ها مي‌شود و هم ضعف آنان را در تأمين بودجه مناسب براي تهيه و ساخت دكورهاي آن چناني جبران مي‌نمايد.

فراهم نمودن زمينه‌هاي سخت افزاري لازم براي انعكاس زنده آئين‌ها و مراسم مختلف جذاب بومي و محلي در زمان‌هاي مختلف همچون مراسم قالي شويان، طشت گذاري، برف چال، نخل برداري و ...می تواند برگ برنده شبکه "شما" باشد که در این زمینه تا كنون توفيق چنداني حاصل نشده است.

اگرچه در شروع پخش برنامه‌هاي «شما» با حجم زيادي از آيتم‌هاي كوتاه آشپزي و بازي‌هاي محلي مواجه بوديم ولي رفته رفته هم از حجم این آيتم‌ها كاسته شد و هم الگویي براي ارائه جذاب اين میان برنامه ‌ها تعريف نشد و مخاطب تشتت و تنوع كيفي فاحشي با اين برنامه‌ها روبرو مي‌شد. بنابراين لازم است براي تهيه خلاقانه و مستمر اين قبيل برنامه‌ها برنامه ريزي دقيق تري صورت گيرد.

نسبت فراواني پخش برنامه‌از استان‌هاي مختلف در اين شبکه نیز از  موارد مهم محسوب مي‌شود. مخاطب «شما» به برخورداري فني و کیفی برنامه‌سازي در استان‌هاي مختلف توجهي ندارد، او انتظار دارد سهم هر استان در اين شبكه رعايت شود. بنابراين لازم است مراكزي كه به دلايل كيفي، نمي توانند برنامه‌هاي مورد نظر را تهيه و ارسال نمايند با ياري مراكز برخوردار همجوار یا خبرگان اعزامي، سهم خود را در اين شبكه پيدا نمايند.

اطلاع رسانی آنی از مواردی همچون وضعیت جاده ها، آب و هوا، ساعت حرکت قطارها، هواپیماها و سایر وسایل نقلیه بین شهری که مورد نیاز بسیاری از مخاطبان شبکه شماست هم می تواند بخشی از توقعات آنان را برآورده نماید.

کلام آخر اینکه شبکه "شما" اگر هوشمندانه و با برنامه ریزی بهتر از ظرفیت های برنامه سازی خود که به وسعت ایران اسلامی است، استفاده نماید می تواند به جایگاهی بسیار والاتر از موقعیت کنونی خود دست یابد.

فرشید شکیبا