سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

200 ویژه برنامه ماه رمضان در رادیوهای استانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

200 ویژه برنامه ماه رمضان در رادیوهای استانی

200 ویژه برنامه ماه رمضان در رادیوهای استانی

 

مدیرکل صدای استان‌ها گفت: 200 ویژه برنامه با حال و هوای ماه مبارک رمضان از شبکه‌های رادیویی استانی و محلی پخش خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، وحید کمالی با اشاره به فعالیت شبکه تصویری رادیو زیارت و 33 شبکه رادیویی استانی و 6 شبکه رادیویی شهری  معاونت امور استان‌ها در طول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: این شبکه‌ها بیش از 200 ویژه برنامه از جمله برنامه اذانگاهی ویژه افطار، عید فطر، روز قدس، ترتیل‌خوانی قرآن، صدای زائر، شب‌های رمضان، شب‌های قدر، شهادت حضرت علی (ع) و ... با رویکرد اجتماعی، معارفی و سیاسی برای پخش تدارک دیده‌اند.

وی افزود: این برنامه‌ها حاصل تلاش برای تولید بر اساس طبع و سلیقه مخاطبان استانی و محلی هستند تا نیاز معنوی مخاطبان در بهترین ماه خدا را برآورده کنند. 

مدیرکل صدای استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه مجموعه شبکه‌های رادیویی استانی، ویژه برنامه‌هایی را در لحظات ملکوتی افطار، ظهر و سحر پیش‌بینی کرده‌اند گفت: این برنامه‌ها شامل پخش ادعیه، سخنرانی، گفت‌وگوهای مذهبی، پخش قرآن و ترتیل و تفسیر و نیز پخش انواع نمایش‌ها برای ایجاد فضایی عرفانی و بانشاط است. 

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌ها این است که طی آن کارشناس مذهبی و با رویکرد تعاملی با مشارکت شنوندگان مباحثی  همچون تجربیات آثار اعمال معنوی در زندگی فردی و اجتماعی در ایام ماه مبارک پخش خواهد شد، این برنامه شامل آیتم‌هایی مانند «روزه اولی‌ها»، «ادعیه»، «بسته اذان‌گاهی» و «سطرهای اجابت» خواهد بود.

کمالی با بیان اینکه ایجاد فضای معنوی برای اجرای مراسم سحر در دستور کار برنامه‌سازان رادیو قرار داشته است گفت: بیان نکته‌هایی از قرآن کریم با موضوعات مختلف اخلاقی و اجتماعی و پخش  دعا و نیایش سحر، حکایت‌ها و پندهای اخلاقی و دینی از  ادبیات فارسی، تأکید بر ارزش شکر نعمت و اهمیت آن، ایجاد آمادگی لازم و شرایط مورد نیاز برای بهره‌گیری هرچه بیشتر و بهتر از برکات ماه مبارک رمضان، عبادت‌های ویژه ماه رمضان، شرایط روزه‌داری و چگونگی تقویت روح و روان برای پرهیز از محرمات بخش‌های مختلف برنامه‌های سحرگاهی رادیوهای استانی را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل صدای استان‌ها عنوان کرد: در این ویژه برنامه‌ها به فرهنگ و آداب و رسوم ماه رمضان در قالب مستند گزارشی و معرفی اماکن مذهبی مراکز پرداخته می‌شود.

وی تصریح کرد: این برنامه‌ها سعی می‌کنند حال و هوای رمضان را از بقاع متبرکه امامزادگان، مساجد تاریخی، هیات‌های مذهبی، حسینیه‌ها و زورخانه‌ها با روایتی نو به سمع شنوندگان برسانند همچنین آشنایی با  آداب و رسوم و مناسکی که در ماه مبارک رمضان از افطار تا سحرگاه در بین اقوام ایرانی رواج داشته است رسالت بعدی این برنامه‌هاست.

کمالی با بیان اینکه در این برنامه‌ها به موضوعات و مصادیق اخلاقی نیز اشاره می‌شود گفت: صله رحم، اخلاص در عمل، دعا و نقش آن در زندگی، نیکی و احسان به پدر و مادر، بخشش و سخاوت و امر به معروف و نهی از منکر، فراهم کردن لحظات شاد معنوی، پویش روزه اولی‌ها، پررنگ کردن اعتقادات مذهبی و تقویت اندیشه‌های دینی و افزایش گرایش مخاطبین به برنامه‌های معارفی و تشويق و ترغيب مخاطب به اقامه نماز اول وقت و نماز جماعت، بخشی از این محورها به شمار می‌روند.