سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰

25 سال همراهی صمیمانه - صفحه محتوایی خبر

 

 

25 سال همراهی صمیمانه

25 سال همراهی صمیمانه

 

چندی پیش همکاران رادیوشهری قزوین 25 سالگی این رادیو را در کنار سعید انبارلوئی، مدیرکل مرکز و جمعی از پیش کسوتان رادیو جشن گرفتند. همین موضوع سبب شد که مرور مختصری داشته باشیم بر تاریخ 25 ساله این رادیو، هرچند که اولین فعالیت رادیویی در قزوین به سال های آخر دهه 40 یعنی سال های 47 و 48 بازمیگردد؛ زمانی که این رادیو با عنوان «پیکار با بی سوادی» توسط ارتش و اداره اطلاعات وقت راه اندازی و پس از دوسال پخش برنامه جمع آوری شد.
در اولین گام رادیو قزوین در شهریور سال 1376 فعالیت خود را به صورت آزمایشی آغاز کرد و تعدادی از همکاران مرکز اراک در قالب ماموریتی آموزشی در قزوین حضور یافتند و علاوه بر راه اندازی تجهیزات فنی صدا و سیمای مرکز قزوین، نحوه پخش برنامه های رادیو را نیز به نیروهای مرکز آموزش دادند. ردیو شهری قزوین در 13 آذر 1376 همزمان با خجسته میلاد با سعادت حضرت امام حسین(ع) رسما پخش برنامه های خود را روی موج اف.ام با پخش روزانه سه ساعت برنامه آغاز کرد. با گذشت سه ماه از شروع رسمی برنامه های رادیو قزوین در 15 فروردین سال 1377 پخش اخبار رادیویی هم از صدای مرکز قزوین آغاز شد و پخش روزانه دو بخش خبر ظهرگاهی و عصرگاهی در دستور کار رادیو قزوین قرار گرفت. در 28آذر سال 1381 شبکه استانی صدای قزوین روی موج am  قرار گرفت. در سال 1383 پخش برنامه های رادیو قزوین از آنالوگ به دیجیتال تبدیل و نام رادیو قزوین به عنوان نخستین رادیوی دیجیتال کشور در تقویم رسانه ی ملی ثبت شد. در این میان مجموعه صبحگاهی «صبح و زندگی»«عارفانه» برنامه اذانگاهی ظهر، «ارتباط با مسئولان» و برنامه «عصرگاهی» از اولین برنامه های رادیویی قزوین بودند که تقدیم مخاطبان شدند.
سرانجام پس از راه اندازی رادیو محلی، در تاریخ 15 فروردین سال 1377 بخش خبری نیمروزی و عصرگاهی رادیو هم آغاز شد.
اولین برنامه کودک این رادیو هم در سال ۱۳۷۸ با عنوان «لبخندبزن کوچولو» به تهیه کننده شهناز خواجه وند شروع به کار کرد و بدین ترتیب کوچکترین عضو رادیو غزل سلیمانیه بود که از همان مقطع ابتدایی با این برنامه شروع به کار کرد و هم اکنون نیزاز همکاران موفق رادیو است.
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۸۲ مقطعی به یادماندنی و نقطه عطفی در تاریخ برنامه‌های رادیو به شمار می رود، روزی که همزمان با ورود رهبر معظم انقلاب اسلامی به این خطه، رادیو قزوین به صورت زنده و مستقیم لحظه ورود رهبر را به شهر قزوین گزارش کرد و ضمن انعکاس شور و احساسات پاک و معنوی مردم همیشه در صحنه استان که در جوار حرم مطهر امامزاده حسین علیه السلام و گلزار شهدا تجمع کرده بودند سخنان ارزشمند رهبری درباره جایگاه مهم و تاریخی استان قزوین در ادوار گذشته و حال و همچنین مسائل روز کشور و جهان را پخش کرد.
درادامه این روند رو به رشد با تلاش همکاران مرکز،  اولین برنامه طنز و عصرگاهی رادیو قزوین به عنوان «رادیوها روشن» در سال 1383 روی آنتن رفت و هر روز از ساعت ۱۷ تا ۱۹ به صورت زنده از شبکه استانی صدا پخش می شد. «رادیوها روشن» به تهیه کنندگی مهدی مدرسی و بازیگری حسین عابدی و سید علی سید علوی و گویندگی ناصر گلدوزها و امیررضا نصابی مخاطبان زیادی جذب کرد . شخصیت های عمو رحیم، ننجان، پدربزرگ،هوشنگ الدوله و بویوک، شخصیت های خاطره انگیزی برای مردم استان شدند.
در ادامه اگر بخواهیم برنامه های امتیازآور و درخشان رادیوقزوین را در ارزیابی های مختلف مرور کنیم، باید از برنامه های موفقی چون: برنامه عصر جوان با ٧١ امتیاز در سال ١٣٧٩  ، لبخند بزن کوچولو  با ٧٩ امتیاز در سال ١٣٨٠
عصر جوان  با 72 امتیاز سال  ١٣٨٢، لبخند بزن کوچولو  با امتیاز 80  سال 1383 و 1385 ، ویژه نوروز با ٨٠/٥٠ در سال ١٣۸٤، رادیو عصرانه(عصرگاهی) ۷۷ سال ۹۲، مستقیم آینده(نوجوان) ۸۵ سال ۹۷، کلبه مهر (خانواده)۷۸ سال ۹۷، برگه های سرنوشت ویژه انتخابات ۷۷ (برنامه دوم کشوری) سال ۹۲ اشاره کرد.
برنامه های ویژه روستا هم از برنامه هایی بوده که هر ساله مورد اقبال مخاطبان و کارشناسان ارزیابی بوده است.
پر مخاطب ترین برنامه در حال حاضر،  برنامه روی خط باشید با ۳۸ درصد شنونده است به تهیه کنندگی مرتضی نوری زاده و گویندگی خانم تقی پور با رویکرد مطالبه گرانه و بررسی مسائل و مشکلات مردم روی آنتن می رود و از مسئولان مربوطه پاسخ می خواهد.
در پایان هم به برخی از توفیقات همکاران رادیوقزوین در جشنواره های مختلف می پردازیم. بر این اساس سمانه برزگر در جشنواره تولیدات مراکز استان ها توانست جایزه نویسندگی را برنامه ای در حوزه جوان تحت عنوان (تیک تاک) از آن خود کند.
ابراهیم طاهری کیا در جشنواره مکتب سلیمانی در خوزستان – جایزه بخش مستند را با مستند رادیویی 10 دقیقه ای «راه امید» به دست اورد. منیره اسماعیلی هم در جشنواره تولیدات مراکز در بندرعباس با برنامه نوجوان «فصل نوجوانی» درخشید.